Haber Detayı
07 Kasım 2017 - Salı 10:52 Bu haber 65 kez okundu
 
Gündem Haberi


Isparta Uyuşturucu Bağımlılıklarla ve Alkolizmle Mücadele Derneği Başkan Yardımcısı Yaşar Erbil, ilaçsız tedavi yöntemi ile bugüne kadar 70’ye yakın genci uyuşturucu illetinden kurtardıklarını belirterek, Vali Şehmus Günaydın, milletvekilleri ve birkaç kamu müdüründen başka kendilerine destek olunmadığından yakındı. Isparta halkının kendilerine sadece ‘tüh, vah’ diyerek acıdığını belirten Erbil, “İlimizde resmi rakamlara göre binlerce madde bağımlılığı var. Bu konuda sitemkarım; tanınmış aileler dahil çocuklarını saklıyorlar. Biz onlara üzülüyoruz. Saklamasalar gelseler, biz onlara yardımcı oluruz” dedi.

Isparta’da 2015 yılında kurulan Uyuşturucu Bağımlılıklarla ve Alkolizmle Mücadele Derneği(UYUMDER) madde bağımlılığıyla mücadelede Türkiye’ye örnek bir yöntem geliştirdi. İstanbul, Ankara ve Antalya’da aylık 5 bin liraya verilen hizmeti Isparta’da ücretsiz sunan dernek, halktan yeterli desteği göremiyor. Bu konuda sitemkar olan Dernek Başkan Yardımcısı Yaşar Erbil, “Bize sadece acıyorlar. Acımasınlar, dua etsinler. Bu çocuklar pırıl pırıl. Bu çocuklar itile kakıla toplumdan dışlanmış ve soyutlanmış, sonra da bizlerin başına bela olmuş. Bu illet anlatılmıyor, yaşanıyor. Allah düşmanımızın başına vermesin. Bulamadığı zaman anne ve babasına acımıyor. En son bir genç, İstanbul’da 66 yaşındaki babaannesini madde bağımlısı yapmış. Şimdi babaanne AMATEM’e müracaat etmiş. Burada ailecek yatan bir aile var. Ağabey kız kardeşine bulaştırıyor. Babası verin bakalım ben size nasıl bırakılacağını göstereceğim diyor. Şimdi torbacılıktan ailenin 3 ferdi de cezaevinde yatıyor Bir kullanımda yüzde 85 bağımlı oluyorsun.  Bir kereden bir şey olmaz demeyin” dedi.

 

2015 yılında kurulan Isparta Uyuşturucu Bağımlılıklarla ve Alkolizmle Mücadele Derneği(UYUMDER) madde bağımlısı olan gençleri doğanın ortasında oluşturduğu merkezde ilaçsız tedavi yöntemiyle bu illetten kurtarmaya çalışıyor. Madde bağımlılığıyla büyük bir mücadele içerisinde olan dernek, diğer illerde 5 bin liraya verilen hizmeti Isparta’da ücretsiz sunuyor. Ancak Isparta halkından yeterli desteği göremediklerini ifade eden Dernek Başkan Yardımcısı Yaşar Erbil, çok önemli açıklamalarda bulundu.

DÖNÜM NOKTAM EŞİMİN SÖZÜ OLDU

Derneğin kuruluşu hakkında bilgi veren Yaşar Erbil, “2015 yılında İbrahim Uzunköprü başkanlığında canı yanan ailelerden oluşan Isparta Uyuşturucu Bağımlılıkları ve Alkol ile Mücadele Derneği’ni(UYUMDER) kurduk. Ocak ayında genel kurulumuzu yapıp, bir bodrum katında bir çocukla başladık. O zaman çok bir şey bilmiyorduk. Denize düştük timsaha sarıldık. Oğlumuz eroin bağımlısıydı, eroinden kurtardık, ilaç bağımlısı oldu. İlaç bağımlılığından zor kurtardık. Kendi çocuğumu AMATEM’lerde mahvettim. Bir gün eşim çocuğumun yanında refakatçi olarak kalmıştı, bana ‘uyuşturucu bağımlısını uyuşturucu ile mi tedavi etmek istiyorsun’ dedi. O benim için bir dönüm noktası oldu. Bir gün Spor Bakanlığımızın Mersin’de uyuşturucu bağımlılığıyla mücadele seminerine katıldım. Orada işin en ilmi noktalarını öğrendim. Oradan geldikten sonra İbrahim Uzunköprü başkanlığında bir dernek kurduk. Bir çocukla başladık, bodrum katında 9 çocuğumuzu kurtardık. Hiç kimseden yardım almadık.

ESKİ VALİMİZİN EŞİNE SİTEM ETTİK, SONRA KAPILAR BİZE AÇILDI

Bir gün Kahramanmaraş’a giden Sayın Valimiz Vahdettin Özkan’ın eşi doktor hanım denk geldi. Kendisine bize kimse sahip çıkmıyor, bakın 9 çocuk kurtardık diye sitem ettik. Ertesi gün sayın valimiz geldi, ortamımızı gördü ve ondan sonra kapılar bize açıldı. Yaklaşık 2 yıldır Gölcük’teyiz. Çocuklar bodrum katında hiçbir faaliyette bulunmuyorlardı. Burada çok farklı aktiviteler yapıyoruz” şeklinde konuştu.

ÖNCE 4 GÜN YOKSUNLUĞUNU ALIYORUZ

Derneğin bünyesinde hizmet veren merkeze gelen bir madde bağımlısıyla ilgili yaşanan süreci anlatan Erbil, şunları söyledi: “Öncelikle çocuğumuzu aldığımızda 4 gün yoksunluğunu alıyoruz. Ondan sonra meslek kursları veriyoruz. Ağaç işleri, spor, aşçılık gibi kurslar veriyoruz. Burada kimisi güvercin uçuruyor, kimisi köpek bakıyor, kimisi yaban atları evcilleştiriyorlar ve burada biniyorlar. Müftülükten haftada bir gün ilahi tasavvuf musiki ekibi geliyor. Ney sesleri gençlerin ruhlarını inanılmaz dinlendiriyorlar. Göl kenarında balık tutuyorlar ve su sesiyle ruh ve bedenlerini dinlendiriyorlar. Mehteran kursu veriyoruz. Bir çok mehteran konserine gittiler. Erenler Mehteranın içinde bağımlı çocuklarımız da var. Aynı zamanda vücuttaki toksinlerini attırmak için tekvando kursu veriyoruz. Vücut geliştirmeye çok meraklılar. Aşçılık kursu aldırıyoruz. Çok güzel yemek yapıyorlar. Haftada bir gün Psikolog Şule Tola geliyor. Kendisi birebir eğitim veriyor. Diş muayeneleri için Sağlık Müdürlüğü arkamızda. Diş tedavileri ilaç kullanılmadan yapılıyor. Ağrıları olduğunda 1,5 aylık sürede rezene çayı, melisa otu ve papatya çayı kullanıyoruz. Ayrıca organik şurubumuzu veriyoruz. Bunlar kemik ağrılarını minimuma indiriyor. Daha sonra sauna tedavilerine giriyorlar. Yaklaşık 20 gün ile bağımlılık derecesine göre 1,5 ay sürüyor. Bu onlar için dönüm noktası oluyor. Derinin üzerindeki toksinleri sporla attırıyoruz, derinin altındaki yapışkan maddeyi ise sauna tedavisi ile attırıyoruz. 3 aylık süreçten sonra burada göz göze temas tedavilerini uyguluyorlar. Sonra da mesleki kurs alıyorlar.

70 ÇOCUKTAN 8-10 TANESİ GERİ BAŞLADI

Bugüne kadar 70 kadar çocuğumuzu kurtardık. Fakat bunların 8-10 tanesini geri dönüşüm yaptı. Durumu araştırdık, ailelerin parçalanan aileler olduğunu gördük. Babasının yanına gidiyor, annenin yanına git gidiyor, bu şekilde genç ortada kalıyor. Bu yüzden geri dönenler oldu. Çoğu da yakalandı ve cezaevine girdi.

6 AY EĞİTİM VERİLİYOR

3 ay aileleriyle görüştürmüyoruz duygu kayması yaşıyorlar. Ama aileler buradaki sorumlu ağabeylerden bilgi alıyorlar.  Bir günlük görüşmeden sonra burada 6 aylık eğitimleri devam ediyor. 6 aydan sonra ailelere bir hafta gönderiyoruz. Burada topluma ayak uydurmasını sağlıyoruz. Bir haftadan sonra tekrar bulaşır mısın diye soruyoruz bu süreçte beyinlerini kontrol altında tutuyoruz. 1 haftalık ev izninde tekrar bulaşmış mı diye idrar tahlili istiyoruz. Bugüne kadar hiçbir firemiz olmadı. Ben kendime güveniyorum diyenleri gönderdik ve mesleki kurslarıyla hayatlarını sürdürüyorlar. Ama burada ben ağabeylik yapayım diyen 4-5 kişi bizimle birlikte.

TANINMIŞ AİLELER DAHİL ÇOCUKLARINI SAKLIYORLAR

Isparta’da Denetimli Serbestliğin rakamlarına göre binlerce madde bağımlılığı var. Bu konuda sitemkarım; tanınmış aileler dahil çocuklarını saklıyorlar. Biz onlara üzülüyoruz. Saklamasalar gelseler biz onlara yardımcı oluruz.

BİZE ACIMASINLAR, DUA ETSİNLER

Bize sadece acıyorlar. Acımasınlar, dua etsinler. Bu çocuklar pırıl pırıl. Bu çocuklar itile kakıla toplumdan dışlanmış ve soyutlanmış, sonra da bizlerin başına bela olmuş. Bu illet anlatılmıyor, yaşanıyor. Allah düşmanımızın başına vermesin. Bulamadığı zaman anne ve babasına acımıyor. En son İstanbul’da 66 yaşındaki babaannesini madde bağımlısı yapmış. Şimdi babaanne AMATEM’e müracaat etmiş. Burada ailecek yatan bir aile var. Ağabey kız kardeşine bulaştırıyor. Babası verin bakalım ben size nasıl bırakılacağını göstereceğim diyor. Bir kullanımda yüzde 85 bağımlı oluyorsun.  Bir kereden bir şey olmaz demeyin. Bir kereden o kadar çok şey oluyor ki yüzde 85 bağımlı oluyor. Torbacılıktan ailenin 3 ferdi de cezaevinde yatıyor.

SAYIN VALİMİZ ELİMİZDEN TUTUYOR, 50 KİŞİYE ÇIKIYORUZ,

HALKIMIZ ELİMİZDEN TUTSUN 100 KİŞİYE ÇIKALIM

Çocuklarımızın birçoğu il dışından. Isparta’dan çok teveccüh göstermiyorlar. Adlarının çıkmasını istemiyorlar. Koltuğa çocuklarını değişiyorlar. Gittik, yalvardık, kurtaralım dedik. Sakın adım çıkmasın dediler. Hiç beklemediğimiz insanların kapısında üzüntüyle döndük. Narkotik çalışıyor, çoğu da cezaevinde yatıyor. Halkımıza da sitemkarım. 3 aydır çocuklarımızın kursta yaptığı malzemelerle bir kermes açtık. Bu derneğin giderleri var. Şuanda 40 bin lira borçla gidiyoruz. Sadece kendi yakınlarımız, sayın valimiz, milletvekillerimizden başka bize sahip çıkan olmadı. Bazı kurum müdürleri de sahip çıkıyor. Halkımıza çok sitemkarım. Geldiler, afişi okudular, vah, tüh deyip gittiler. Yarın onların başına gelmeyeceğini kim bilir. Acımakla, üzülmekle olmuyor. Elimizden tutsunlar. Biz 15 kişiyiz. Sayın valimiz elimizden tutuyor, 50 kişiye çıkıyoruz. Halkımız elimizden tutsun 100 kişiye çıkalım.

SAYIN VALİMİZİN SAYESİNDE YENİ YERİMİZE GEÇECEĞİZ

Sayın valimiz sağ olsun kömürümüzü karşılıyor. Sayın valimize sıkıntılarımızı anlattık. İvedilikle sorunlarımızı çözüyor. 50 kişilik yere geçtiğimizde organik mantar atölyesi, organik gezen tavuk yumurtası atölyesi kurulacak. Sera, küçükbaş veya büyükbaş hayvancılık da olacak. Sayın valimiz buradan gitmek istemeyen ağabeyleri ortak yapacak. Şirketi  ve sistemi kurayım size teslim edeyim dedi. Kendisinden Allah razı olsun. O zaman kimseye muhtaç olmayacağız. Yol kenarına satış mağazası kuracağız. Hem derneğimiz hem de çalışan çocuklarımız hayatlarını orada sürdürecekler.”

Erbil son olarak kendilerine ulaşmak isteyen vatandaşların0535 637 71 70 numaralı telefonu aramalarını istedi.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
39
34
3
3
12
18
2
Fenerbahçe
36
36
2
6
10
18
3
Galatasaray
35
37
4
2
11
17
4
Beşiktaş
33
31
3
6
9
18
5
Trabzonspor
30
35
4
6
8
18
6
Göztepe
30
31
6
3
9
18
7
Kayserispor
30
25
3
6
8
17
8
Sivasspor
27
24
7
3
8
18
9
Bursaspor
25
28
7
4
7
18
10
Yeni Malatyaspor
23
21
7
5
6
18
11
Kasımpaşa
22
28
8
4
6
18
12
Akhisarspor
20
23
8
5
5
18
13
Alanyaspor
18
30
10
3
5
18
14
Osmanlıspor FK
18
26
10
3
5
18
15
Gençlerbirliği
17
22
9
5
4
18
16
Antalyaspor
17
20
9
5
4
18
17
Atiker Konyaspor
16
18
10
4
4
18
18
Kardemir Karabükspor
9
14
13
3
2
18
Arşiv