Haber Detayı
25 Ağustos 2017 - Cuma 11:19 Bu haber 79 kez okundu
 
Çakılan her çivi için destek düzenlemesi var
Çakılan her çivi için destek düzenlemesi var
Gündem Haberi


Sanayi Sitelerinin Dönüşümü ve Gelişimi üzerine düzenlenen toplantıya katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan, sanayi sitelerinin ilk başlangıç oluşumunda altyapıyı tamamen yaptıklarını belirterek, “Şuanda üretim reform paketi düzenlemesiyle tabiri caizse çaktığınız her çivinin kredilendirilmesi ve kredi faizinin ödenmesiyle ilgili düzenleme geldi” dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, şehir içindeki sanayi sitelerinin taşınmasıyla ilgili önemli bir adım atmış ve ilk etapta 10 sanayi sitesinin taşınmasına karar vermişti. Taşınma için hazır illerin başında Isparta geliyor. Bu konuyla ilgili dün Valilik Göl Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan, ilgililere Üretim Reform Paketi’nin getirdiği avantajları anlatarak, taşınma için paydaşlarla yol haritasını belirlemeye çalıştı. Aslan, “Küçük esnafımızın veya küçük sanayicimizin bulunduğu yerden teknolojik imkanları daha yüksek, sosyal imkanları daha yüksek, çalışma ortamı daha nezih ortamlara hiçbir paydaşın mağduriyeti olmayacak şekilde taşınmasını sağlamak istiyoruz. Hem sayın bakanımızın üzerinde hassasiyetle durduğu hem de bizim vicdani olarak üzerinde durduğumuz bir husustur” diye konuştu.

50 mesleğin yok

olacağı söyleniyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan, üniversitelerde verilen eğitimin sanayinin ihtiyaçlarını karşılamadığı yönünde bir düşünce olduğunu belirterek, bir danışma kurulu kurulacağını ve bu kurulun hangi yeni alanların açılmasıyla ilgili tavsiye kararında bulunacağını bildirdi. Aslan, “Önümüzdeki 10 yıla baktığımızda 50 civarında mesleğin yok olacağı söyleniyor. Bizim şimdiden önlemini almamız lazım” dedi.

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, şehir içindeki sanayi sitelerinin taşınmasıyla ilgili önemli bir adım atmış ve ilk etapta 10 sanayi sitesinin taşınmasına karar vermişti. Taşınmaya hazır illerin başında Isparta geliyor. Bu kapsamda İlimizdeki süreci hızlandırmak ve konuyla ilgili paydaşları bilgilendirmek üzere Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan dün Isparta’ya geldi. Valilik Göl Toplantı Salonu’nda “Sanayi Sitelerinin Dönüşümü ve Gelişimi” konulu düzenlenen toplantıya Vali Şehmus Günaydın, Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Gül Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Mehmet Boyacı, daire müdürleri ve davetliler katıldı.

YÖNETMELİKLER EYLÜL’DE BAŞBAKANLIĞA GÖNDERİLECEK

Toplantıda konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan, 1,5 yıllık uzun bir çalışma sonucunda hazırlanan Üretim Reformu Paketi2nin yürürlüğe girdiğini belirterek, “Yasalaşan metinlere baktığınızda resmi gazetede yayınlanmasının yanında ikinci düzenlemelerinin yapılıp doğrudan yerelde, illerde muhataplarının bu kanunun imkanlarını kullanabilmeleri gerekir. Bunu kullanabilmelerinin yolu da ikinci düzenlemenin yapılması. Yönetmelikleri bitirip Eylül ayında başbakanlığa göndereceğiz. Kanunun uygulamaya yönelik yüzü de hazır hale getirilmiş olacak” dedi.

SANAYİCİLER ÜZERİNDEKİ YÜKLER HAFİFLİYOR

Üretim Reformu Paketi’yle gelen düzenlemeler hakkında bilgi veren Müsteşar Aslan, şunları söyledi: “Bu kanun ilk çıktığı yıldan itibaren sadece organize sanayi bölgeleriyle ilgili düzenlemeler değil, endüstriyle ilgili düzenlemeleri, bunlardaki yatırım alanlarının belirlenmesi, bu alanların tahsis edilmesi, bu alanların tahsisindeki sanayici üzerindeki yüklerin hafifletilmesi anlamında önemli değişiklikler meydana getirdi. Sanayi tesislerinin yükleri üzerinde ciddi iyileştirmeler meydana getirdi. Sanayi tesislerine insan kaynağı sağlayan üniversiteler için YÖK kanununda 11 tane düzenleme yapıldı. Bunlar hayata geçti. YÖK’te ikinci düzenlemeleri bu ayın sonunda başbakanlığa göndermiş olacak. Bu düzenlemeler 11 bakanlığı ilgilendiriyor ve 21 kanunda değişiklik yapıyor. Hepsinin ortak noktası sanayi, esnafımızın önündeki engelleri kaldırıyor.

TRT PAYI KALDIRILDI

Örneğin sanayicinin üzerindeki maddi yüklerin kaldırılması meselesi çok söylenmiştir ama çok duyulmamıştır. Sanayicinin üzerinde yüzde 2’lik elektrik sarfiyatından gelen TRT yükü vardı, o yük kaldırıldı. OSB’lerin arsa satışlarında KOSGEB’e belli pay alınıyordu, bu da kaldırıldı. Emlak vergisi, damga vergisiyle ilgili düzenlemeler yapıldı. Bunlar çok ciddi uygulamalar.

İLGİLİ İDAREYE MÜRACAAT ETTİĞİNDE 2 GÜNDE SİCİL ALIR

Şuanda sanayi sitelerinin yerinin belirlenmesi, genelde de yatırım alanlarının belirlenmesiyle ilgili uzun bir süre geçiyor. Bu kanunla birlikte şöyle bir düzenleme getirildi; organize sanayi bölgesi, endüstri bölgesi, Teknopark diye tanımlanan serbest alanlara baktığımızda yerelden veya merkezi idareden buna karar verildiğinde yer belirleme, kamulaştırma uzun süre alıyordu. Bu kanunla şöyle bir madde getirildi; Bilim Teknoloji Sanayi Bakanlığı bu uygulamalarla ilgili yerleri belirler, yerel bunu hangi tasarrufta kullanmak istiyorsa ilgili idareye müracaat ettiğinde 2 günde sicil alır. İlk haftanın içinde de sanayiciye yeri tahsis eder ve çalışmaya başlar. Bu da önemli bir düzenleme.

SANAYİCİNİN ÜZERİNDEKİ STAJ YÜKÜ KALKTI

Sanayicinin ihtiyacı olan nitelikli elemanları yetiştirmede en büyük sorunlardan birisi üniversitelerdeki teorik bilginin gençler tarafından uygulamaya dökülmesindeki sıkıntı. Üniversitelerde staj vardır. Stajını yapar, gelir. Ama staj süresince aldığı bilgi ne işverene, ne üniversiteye ne de çocuğun kendisine yar olur. Şimdi bu kanunla staj kavramı işyerine dönüştürüldü. 8 sömestrın içinde 1 sömestr gönüllü üniversite, yönetim kurulu ve senatosundan karar aldıktan sonra YÖK’e müracaat ettiğinde işyerine öğrencisini gönderebilecek. Örneğin Makine Mühendisliği bölümü öğrencisi. Süresini kendileri belirleyecek. Stajdan ziyade işyeri eğitimiyle doğrudan işin içine girerek eğitimi alacak. Sanayicinin üzerine stajlarda bir yük geliyordu. Burada kaza sigortası ve asgari ücretin 3’te 1’i oranında bir maliyet biniyordu o maliyeti de devlet yüklendi. İşsizlik fonundan bu ödeme yapılacak ve sanayici üzerine bir yük gelmeyecek.

50 MESLEĞİN YOK OLACAĞI SÖYLENİYOR, ÖNLEMİMİZİ ALMAMIZ LAZIM

Hep şundan şikayet ederiz; üniversitelerde verilen eğitim sanayinin ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak deriz. Şuanda bu kanunun getirdiği yetkiyle meslek yüksek okullarının olduğu bir koordinasyon kurulu kuruluyor. Bu kurulda kamu, özel sektör, üniversite, sivil toplum kuruluşları ve YÖK’ün temsilcileri olacak. Bu danışma kurulu hangi yeni alanların açılması gerektiğiyle ilgili tavsiye kararları verecek. Bu tavsiye kararlarıyla ilgili YÖK ve üniversitelere geleceğin meslekleriyle ilgili müfredat kararları verecek. Önümüzdeki 10 yıla baktığımızda 50 civarında mesleğin yok olacağı söyleniyor. Bizim şimdiden önlemini almamız lazım. Bunun da yolu tartışma mekanizmalarını oluşturmaktır.

BAŞLANGIÇTA ALTYAPIYI TAMAMEN YAPIYORUZ

Sanayi sitelerinin ilk başlangıcının oluşumunda altyapıyı tamamen yapıyoruz. Üst yapıda da gelişmiş düzeyine göre yüzde 60-70 kredilendiriyoruz. Ama şuanda üretim reform paketi düzenlemesiyle tabiri caizse çaktığınız her çivinin kredilendirilmesi ve kredi faizinin ödenmesiyle ilgili düzenleme geldi. Bir çivi çakıyor sanayicimiz devlet bununla ilgili bir mekanizma getirdi. Sanayi sitesi ve organize sanayi bölgesi oluşumunda her projenin desteklenmesiyle ilgili düzenleme yapıldı.

SANAYİ SİTELERİNİN HİÇBİR PAYDAŞIN MAĞDURİYETİ

OLMAYACAK ŞEKİLDE TAŞINMASINI SAĞLAMAK İSTİYORUZ

Küçük esnafımızın veya küçük sanayicimizin bulunduğu yerden teknolojik imkanları daha yüksek, sosyal imkanları daha yüksek, çalışma ortamı daha nezih ortamlara hiçbir paydaşın mağduriyeti olmayacak şekilde taşınmasını sağlamak istiyoruz. Hem sayın bakanımızın üzerinde hassasiyetle durduğu hem de bizim vicdani olarak üzerinde durduğumuz bir husustur.

YOL HARİTASINI ÇIKARMAK İSTİYORUZ

Önümüzdeki aylar ya da yıllar içinde bu dönüşümü nasıl gerçekleştirebiliriz diye bugün onun yol haritasını çıkarmak istiyoruz. Bunu birlikte tartışalım. Yol haritamızı düzgün çıkartırsak, bir plan oluşturursak gideceğimiz yolu önceden görme imkanımız olur. Türkiye’de yaşları 20’nin üzerinde olan yaklaşık yüzde 40 civarında sanayi sitemiz var. Bunları zaman içerisinde  dönüşümünü gerçekleştirip, küçük esnaflıktan sanayiciye dönüşümü sağlayabilecek bir yapıyı oluşturabilirsek bu kanunun hayata geçmesini sağlamış oluruz.”

Konuşmanın ardından toplantı sanayi sitelerinin taşınmasıyla ilgili yapılacak çalışmaları anlatan sunum ile devam etti.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Çakılan, her, çivi, için, destek, düzenlemesi, var,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
47
52
6
2
15
23
2
Medipol Başakşehir
46
41
4
4
14
22
3
Fenerbahçe
44
44
2
8
12
22
4
Beşiktaş
41
41
3
8
11
22
5
Kayserispor
35
30
5
8
9
22
6
Sivasspor
34
30
8
4
10
22
7
Trabzonspor
33
36
5
9
8
22
8
Göztepe
33
35
7
6
9
22
9
Akhisarspor
30
31
9
6
8
23
10
Kasımpaşa
29
34
9
5
8
22
11
Yeni Malatyaspor
28
24
8
7
7
22
12
Bursaspor
27
31
10
6
7
23
13
Gençlerbirliği
25
29
9
7
6
22
14
Antalyaspor
24
26
10
6
6
22
15
Alanyaspor
21
34
13
3
6
22
16
Atiker Konyaspor
21
23
12
6
5
23
17
Osmanlıspor FK
19
31
13
4
5
22
18
Kardemir Karabükspor
12
15
16
3
3
22
Arşiv