Haber Detayı
19 Temmuz 2017 - Çarşamba 11:43 Bu haber 124 kez okundu
 
Meslek lisesi memleket meselesi
Meslek lisesi memleket meselesi
Eğitim Haberi


Gül Küçük Sanayi Sitesine 2015-2016 yılında eğitim öğretime başlanan, TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi daha ikinci yılında kontenjanını tam doldurmayı başarmıştı. Geçen yıl gösterilen ilgiyi kalıcı hale getirmek ve başarı seviyesi yüksek öğrencilere kayıt yaptırmak amacıyla, okulda büyük emeği bulunan Mehmet Boyacı TEOG sınavlarının açıklanması ile birlikte öğrenci avına çıkıyor.

TEOG sınav sonuçlarının açıklanması ile birlikte öğrencileri ve aileleri şimdi de tercih heyecanı sardı. Isparta’nın mesleki eğitimde parlayan yıldızı TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde ise başarılı öğrenci kapma yarışı başladı. Daha eğitim öğretime başlamasının ikinci yılında kontenjanını doldurmayı başaran lisenin atölye inşaatı başlarken bu yılda kontenjanın tam olarak doldurulmasının yanında, başarı ortalaması yüksek öğrencilerin kaydının yapılması için çalışma yürütülecek. Okulun tanıtımı için bastırılan broşürlerle ortaokulları ziyaret eden Mehmet Boyacı TEOG sınavında yüksek puan alan öğrencilerin TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini tercih etmesi için çalıştıklarını söyledi.

Onun yıllar önce ortaya koyduğu bir hayaldi sanayi sitesi içinde bir meslek lisesi.  Çünkü hem ara eleman ihtiyacının çözümü, hem de daha nitelikli eğitim sanayi ile iç içe mesleki eğitimle yapılabilirdi. Bunun için Gül Küçük Sanayi Sitesi içinde eğitim alanı olarak ayrılan 5 bin 600 metrekare araziyi Belediye Başkanı ile yaptığı görüşmelerle 10 bin metrekareye çıkardı. Ama okulu kim yapacaktı? ITSO ile görüşmeler yaparak TOBB tarafından Isparta’ya söz verilen okul binasının Gül Küçük Sanayi Sitesinde yapılmasını istedi ve ısrarcı oldu. Beş yıl önce bir hayal olarak dillendirdiği sanayi içindeki meslek lisesi geçen yıl eğitime başladı. Ama eğitim gönüllüsü Mehmet Boyacı halen işinin bitmediğini düşünerek şimdide okula başarılı öğrencileri toplamaya çalışıyor.

Mehmet Boyacı, Okul idaresi ve okul aile birliği ile işbirliği halinde hazırlanan broşürlerde TOBB Mesleki ve Teknik Lisesine ilişkin şu bilgilere yer verildi.
 

OKULUMUZDAN MEZUN OLAN ÖĞRENCİ HANGİ HAKLARI ELDE EDER?
Mezun olduğu alanda (bölümde) teknisyen statüsü kazanır. Lise diploması ile KPSS’ye girerek kurumlara teknisyen olarak atanabilir
Diplomasıyla birlikte Mezun olduğu alanda ustalık ve işyeri açma belgesi verilir, isterse işyeri açabilir.
2 yıllık Meslek Yüksek Okullarına sınavsız geçiş yapabilir
Mühendis yetiştiren Teknoloji fakültelerinin kontenjanının yaklaşık yarısı kendisi gibi meslek lisesi mezunu öğrencilere ayrılmıştır. Öğrencimiz bu fakültelere sadece kendisi gibi meslek liselilerle yarışarak girebilir.
Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri okurken hangi avantajlara sahiptir?

Öğrencilerimiz 10. sınıftan itibaren kendi alanlarında faaliyet gösteren işletmelere staja ve beceri eğitimine giderler. Beceri eğitimi sırasında kendilerine asgari ücretin 1/3 ünden az olmamak üzere ücret (400 TL) devlet ve işletme tarafından ödenir. Meslek hastalıkları ve iş kazalarına karşı öğrenciler devlet tarafından sigortalanır.

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri diğer liselere göre daha az mı matematik fizik kimya dersleri görüyorlar?

Okulumuzdaki öğrenciler 10. sınıfta AMP ve ATP olmak üzere iki programa ayrılır. ATP programı diğer Anadolu liseleri ile aynı saatte genel kültür dersleri (matematik fizik kimya vs) görürken, daha çok mesleğe hazırlayan AMP programında bu derslerin yerine daha fazla meslek dersleri okutulur.
S.D.Ü Teknoloji Fakültesi ve diğer Teknoloji Fakültelerinde okulunuza ayrılan MTOK kontenjanı nedir?
2009 yılında açılan ve uygulama mühendisi yetiştiren bu fakülteler, kontenjanlarının yaklaşık yarısını bizim okul türümüze ayırmak zorundadır. Bu da TEOG puanları çok yüksek olmayan öğrencilerimize kendi aralarında yarışarak mühendis olma imkanı sağlamaktadır. Detaylı bilgi için; http://teknoloji.sdu.edu.tr/tr/tanitim/tanitim-246s.html
Okulunuzdaki hangi alan mezununa S.D.Ü’de hangi mühendislikte MTOK kontenjanı ayrılmıştır?
Elektrik Elektronik Mühendisliği, Biyomedikal Mühendisliği Enerji Sistemleri Mühendisliği, İmalat Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği öğrencilerimizin SDÜ Teknoloji fakültesinde tercih edebileceği mühendisliklerden bazılarıdır.Öğrencilerimiz diğer illerdeki Teknoloji Fakültelerinde farklı mühendislikleri de tercih edebilir.
Üniversiteye girerken okulunuz mezunları dezavantajlı mıdır? Diğer fakülteleri kazanamaz mı?
Kesinlikle hayır. Okul türümüze uygulanan katsayı engeli kaldırıldığı gibi diğer okullara göre birçok avantaj getirilmiştir. Öğrencilerimiz mühendislik dışında da istediği fakülteyi diğer okullarla eşit şartlarda tercih edebilir.
Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri sahip olduğu avantajlara rağmen neden düşük TEOG puanıyla öğrenci alıyor?
1990’lı yılların sonlarına doğru İmam Hatip Liselerine ve Meslek Liselerine getirilen katsayı engeli ne yazık ki daha önce çok tercih edilen okullarımızı, tercihte arka sıralara itmiştir. Okullarımıza sağlanan avantajlar duyuldukça her geçen yıl puanlarımız yükselmektedir. Okulumuzun 2015-2016 öğretim yılı puanının düşük olmasının sebebi tercih döneminde binamızda henüz eğitim öğretim faaliyetlerinin başlamamış olmasıdır
Okulunuzda Uçak Bakım alanı neden açılmadı, açılmayacak mı?
Bu alan eğitimi için gerekli olan uçak bakım hangarları ile gerekli işbirliği ortamı oluşmadığından bu alan onayı verilmemiştir. İnşallah bu yıl bu sektörle yapacağımız işbirliği protokolleri ile bu sorunu aşacağız. Bu konudaki girişimler devam etmektedir.
TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak sizi faklı kılan nedir?
Okulumuz Isparta sanayicisi ve ticaret erbabı ile sanayi esnafının yapımını sağladığı bir okuldur. Okul Logomuzda görünen Isparta Ticaret ve Sanayi Odası ve içinde bulunduğumuz Gül Küçük Sanayi Sitesi her türlü desteğiyle okulumuzun yanındadır. Bu da öğrencilerimizin yapacağı staj ve proje çalışmalarında ve ileride işe yerleştirilirken onlara büyük avantaj sağlayacaktır.Bakın ilimizdeki 6 otomotiv firmasıyla ön protokolümüz var. Onların ihtiyaç duyduğu teknik elemanı birlikte kuracağımız laboratuvarlarda yine onlarla birlikte yetiştireceğiz. Böylece onlar kaliteli işgücüne sahip olurken gençlerimiz de iyi şartlarda istihdam olanağı yakalayacak.
OKULUMUZA GELEN SERVİSLER:

Bu hatlar  okulun giriş ve çıkış saatlerine göre ayarlanmıştır.(Ulaşım :20dk Aylık: 50 TL)

Okula ulaşım sağlayan Okul Otobüsü Hatları:

HAT A: Emniyet Müd.-Özkanlar-Isparta Oteli-Demirköprü-Ayazmana-Oktay Petrol-Okul Bahçesi

HAT B:Emniyet Md.- Fatih- Cuma Pazarı – Yılmazlar Market – Gülistan Karakolu- Hızırbey Bolatlar- Etnografya Müzesi- Emre- Gülcü- Köy Garajı- Davraz Sosyal Tesisler- Çevreyolu- OKUL Bahçesi

HAT C:Emniyet Müd.- ISPAŞ- Binbirevler Fırını-Asri Mezarlık –Özkanlar- Okul Bahçesi

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Meslek, lisesi, memleket, meselesi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
32
33
3
2
10
15
2
Medipol Başakşehir
30
25
3
3
9
15
3
Fenerbahçe
29
31
2
5
8
15
4
Göztepe
27
28
4
3
8
15
5
Beşiktaş
27
23
2
6
7
15
6
Kayserispor
27
23
2
6
7
15
7
Trabzonspor
25
31
4
4
7
15
8
Bursaspor
24
27
5
3
7
15
9
Sivasspor
22
20
7
1
7
15
10
Akhisarspor
19
20
6
4
5
15
11
Kasımpaşa
18
24
7
3
5
15
12
Alanyaspor
17
26
8
2
5
15
13
Yeni Malatyaspor
16
18
7
4
4
15
14
Osmanlıspor FK
14
22
9
2
4
15
15
Atiker Konyaspor
14
15
9
2
4
15
16
Antalyaspor
14
15
7
5
3
15
17
Gençlerbirliği
12
19
9
3
3
15
18
Kardemir Karabükspor
8
13
11
2
2
15
Arşiv