Haber Detayı
11 Haziran 2015 - Perşembe 10:58 Bu haber 804 kez okundu
 
'SATRANCIN AKADEMİK BAŞARIYA KATKISI BÜYÜK'
Türkiye Satranç Federasyonu İl Temsilcisi Özkan Çağlar, satranç sporunun uzun zamandır var olmasına rağmen eğitimdeki yerinin yeni yeni anlaşılmaya başlandığını belirterek, "1997 yılında yapılan araştırmalar matematik, fen ve okuma alanlarında görülen başarıların arkasındaki gizli başarının satranca ait olduğunu göstermiştir. Bu bakımdan satrancın akademik başarıya katkısının büyük olduğunu söyleyebiliriz" dedi.
Spor Haberi


 

Satrancın uzun soluklu bir spor olduğuna değinen Türkiye Satranç Federasyonu İl Temsilcisi Özkan Çağlar, "Eğer ki satrancı tabana yayarsak ve üstünde durursak öğrencilerimizin daha iyi yerlere gelmesini sağlayabiliriz.” diye konuştu. Bu şekilde öğrencilerin akademik hayatlarının da daha başarılı olacağını düşünen Çağlar, bunun satranca başlar başlamaz ortaya çıkmayacağının altını çizmeyi unutmadı.

Çocukların gelişimine büyük katkı sağladığını ifade eden Çağlar, açıklamasında şunlara yer verdi;    Çocuklara dikkatli ve konsantre olarak gözlem yapmanın faydalarını öğretiyoruz. Ne kadar akıllı olurlarsa olsunlar, etraflarında olanları seyretmezlerse tepki de veremezler. Bir hareket dizisi gerçekleşmeden önce, çocukları onu hayal etmeye teşvik ediyoruz. Taşları akıldan oynama eğitiminde, akıllarından önce bir hamle, sonra iki, üç ve daha çok sayıda hamle yapmalarını öğreterek, görselleştirme yeteneklerini kuvvetlendiriyoruz.

İleriyi düşünmelerini sağlıyoruz. Çocuklara önce düşünmeyi, sonra hareket etmeyi öğretiyoruz. “Eğer ben bunu yaparsam, sonra ne olur ve buna karşılık ben ne yapabilirim?” sorusunu kendilerine sormayı öğretiyoruz. Satranç oynayan çocuklar zamanla sabır ve düşünme gücü gelişiminde de bu oyunun faydasını görüyorlar.

Muhakeme yeteneği kazanıyorlar. Çocuklara akıllarına gelen ilk şeyi yapmak zorunda olmadıklarını öğretiyoruz. Önlerindeki seçenekleri belirleyerek bunların iyi ve kötü yanlarını dikkate almayı gösteriyoruz.

En büyük katkılarından bir tanesi de analiz yeteneği. Belirli eylem ve serileri değerlendirmeyi de öğretiyoruz. “Bu serinin bana yardımı olur mu, yoksa bana zarar mı verir?” Kendine bu soruyu sormayı öğrenen çocuklar dürtü yerine mantık ile yönlendirildiğinden daha iyi kararlar almayı öğreniyor.

Çocuklara düzenli olarak ayrıntılardan çıkarak büyük resmi görmeyi öğretiyoruz. Ayrıca, bir konumda kullanılan kalıpları alarak bunları değişik ama ilişkili durumlarda kullanmayı öğretiyoruz.

Onlara uzun vadeli hedefler geliştirmeyi ve bunlara ulaşmak için adım atmayı öğretiyoruz. Yeni gelişmeler durumu değiştirdikçe planlarını tekrar değerlendirme ihtiyacını da öğreniyorlar.

Eşzamanlı çoklu düşünme becerisi kazanıyorlar. Çocukları tek bir düşünceye aşırı derecede dalmak yerine birçok unsuru aynı anda tartmayı denemeleri yönünde teşvik ediyoruz. Bu yeteneklerden hiçbiri satranca özgü değildir ama satranç oyununun bir parçasıdır. Bir eğitim yöntemi olarak satrancın güzelliği, çocukların akıllarını harekete geçirmesi ve eğlenirken bu yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olmasıdır. Sonuçta çocukların daha keskin düşünen, daha iyi problem çözen ve daha özgürce kararlar veren bireyler olacaklarına inanıyoruz.                    

Satranç değişik yaş, cinsiyet ve kültürden çocukları, eğlenebilecekleri bir faaliyette bir araya getiren bir köprü gibidir. Satranç dünyanın her yerinde oynandığı için çocuğunuz evrensel bir oyun öğrenmiş olur, dünyanın neresine giderseniz gidin, satranç oynayacak birini bulabilirsiniz."

EĞLENCELİ VE EĞİTİCİ BİR OYUN

Satranç sporunun arkadaşlık duygularını geliştirmesinin yanı sıra diğer okullara karşı takım olarak yapılan turnuvalarda okul ruhunu da güçlendirdiğini söyleyen Özkan Çağlar, "Satranç oynayan çocuklar sportmenliği öğrenir. Satranç, kazandığında alçakgönüllü olmayı ve yenildiğinde vazgeçmemeyi öğretir. Satranç, her yaşta kolaylıkla öğrenilebilen eğlenceli bir oyundur, satranç oynamak için bir araya gelen insanlar gerçekten çok eğlenir." dedi.

SATRANCIN YARARLARI SAYMAKLA BİTMEZ

Satranç sayesinde çocukların bir çok özelliğini geliştirebileceğini belirten Çağlar, şöyle devam etti; "Satranç oynayan çocukta, konsantrasyon, kendi kendine hakim olma, mantıklı düşünce, planlama, hesaplama, göz beyin koordinasyonu, görselleştirme, ileriyi düşünme, seçenekleri değerlendirme, somut analiz, soyut düşünce, uzun vadeli planlama, okuma yeteneği, farkındalık, kendi hareketlerinden sorumluluk duyma, sportmenlik, ahlak, takım ruhu, motivasyon, araştırma yeteneği, estetik değerlendirme, başarı ve yenilgiyi kabul etme gibi özellikler geliştirilebilir."

SATRANÇ KİŞİSEL GELİŞİMİ DE ETKİLİYOR

Özgüven eksikliği yaşayan çocukların, rakibinin bir hamlesi durumunda oyunu bitmiş kabul ettiğini ifade eden Çağlar, günlük yaşamında düzensiz ve plansız olan çocukların, oyunu bir anda kaybettiğini belirtti.

Satrancın, planlı hareket etmenin önemini kavratarak, süratli ve doğru düşünebilmeye yardımcı olduğunu bildiren Çağlar, "Satranç oynamaya başlayan çocuklar daha düzenli ve sistemli düşünmeye başlıyor. Özgüven eksikliği yaşayan çocuklar ise kendine güven duygusunu aşılayarak başarısızlık karşısında kaçmıyor” dedi.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: 'SATRANCIN, AKADEMİK, , BAŞARIYA, KATKISI, BÜYÜK',
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
47
52
6
2
15
23
2
Medipol Başakşehir
46
41
4
4
14
22
3
Fenerbahçe
44
44
2
8
12
22
4
Beşiktaş
41
41
3
8
11
22
5
Kayserispor
35
30
5
8
9
22
6
Sivasspor
34
30
8
4
10
22
7
Trabzonspor
33
36
5
9
8
22
8
Göztepe
33
35
7
6
9
22
9
Akhisarspor
30
31
9
6
8
23
10
Kasımpaşa
29
34
9
5
8
22
11
Yeni Malatyaspor
28
24
8
7
7
22
12
Bursaspor
27
31
10
6
7
23
13
Gençlerbirliği
25
29
9
7
6
22
14
Antalyaspor
24
26
10
6
6
22
15
Alanyaspor
21
34
13
3
6
22
16
Atiker Konyaspor
21
23
12
6
5
23
17
Osmanlıspor FK
19
31
13
4
5
22
18
Kardemir Karabükspor
12
15
16
3
3
22
Arşiv