Haber Detayı
06 Kasım 2017 - Pazartesi 10:43 Bu haber 184 kez okundu
 
Türkiye’ye örnek barınak
Türkiye’ye örnek barınak
Gündem Haberi


Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın desteğiyle Isparta Belediyesi tarafından yaptırılan Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, görkemli bir açılışla hizmete başladı. 49 dönüm orman arazisi üzerine kurulu olan ve 2 Milyon 250 Bin TL’ye inşa edilen merkezde, kedi ile köpekler için ayrı hastaneler, 11 kapalı alan, ameliyathaneler, kısırlaştırma merkezi karantina bölgeleri, yuvalar da bulunuyor. Merkez de çocuklar için de oyun alanları var.

GÜNAYDIN’DAN BAKAN

EROĞLU’NA ÖZEL TEŞEKKÜR

Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin açılışında konuşan Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun merkeze yaklaşık 700 bin lira destekte bulunduğunu ifade ederek, “Sayın bakanımız bununla da kalmadı. 2 baraj yapılmasını istedim. Bir baraj yarıya geldi, temiz su gelecek. Eğirdir Gölü ileride daha da kirlenecek, suyunu içmek istemiyoruz. İkinci barajın da toprakların analizi yapılıyor ve bir yandan da projesi çiziliyor. Orası da Andık Barajı. Bunu söylediğimde bakan kekelemeden evet dedi. Çünkü çok zeki bir bakan. O suyun altından kıymetli, yukarıdan enerji harcamadan geldiğini bilen birisi. Sayın bakana bundan dolayı teşekkür ederiz. Burası bakanımızın katkısı ile beraber 2 milyon 250 bin liraya mal oldu. Buraya bir şehir kurduk. Şehirde ne varsa burada hepsi var. Merkezimizde köpeklerimizin kısırlaştırılması ve bakımı yapıldıktan sonra onları aldığımız yere tekrar bırakacağız” dedi.

 

 

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı desteğiyle Isparta Belediyesi tarafından inşa edilen Türkiye'nin en büyük Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi düzenlenen resmi törenle açıldı. Açılışa Isparta Valisi Şehmus Günaydın, Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, Isparta Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Kemal Çokdinç, MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Günal, Isparta Hayvan Koruma Derneği Başkanı Aynur Gül, Ege Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı Funda Bayrı Ersoy, Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyon Başkanı Nesrin Çıtırık ile çok sayıda vatandaş katıldı.

HER ŞEY DÜŞÜNÜLMÜŞ

Türkiye'nin en büyük bakım ve rehabilitasyon merkezi olma unvanını taşıyan merkezin yaklaşık 350 hayvana barınma imkanı sağlayacağı ve farklı özelliklere sahip birçok hayvana da rehabilitasyon hizmeti vereceği belirtildi. Özellikle küçük yaşlardaki çocuklara hayvan sevgisinin aşılanması amaçlanılan 49 dönümlük orman arazisi üzerine kurulu merkezde ayrıca, kedi ve köpekler için ayrı hastaneler, 11 kapalı alan, ameliyathaneler, kısırlaştırma merkezi ve karantina bölgeleri de ve yuvalar da bulunuyor. Çocuklara özel park ve oyun alanları bulunan merkezde, gezinti parkuru da yer alıyor.

KOCABAŞ: BİLİMSEL ARAŞTIRMALARLA KURULMUŞ BİR BAKIMEVİ

Törende ilk konuşmayı Isparta Hayvan Hakları Koruma Derneği Başkan Yardımcısı Sabri Kocabaş yaptı. Yıllardır uğraş verdikleri bakımevini sonunda açtıklarını belirten Kocabaş, “Buraya sürekli ziyaretlerin olmasını istiyoruz. Bu bakımevi Türkiye’ye örnek gösterilecek bir bakımevi oldu. Burası insanlara hayvan sevgisini aşılamak üzere bilimsel araştırmalarla kurulmuş bir bakımevi. Memleketimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

GÜL: BELEDİYE BAŞKANIMIZA NE KADAR TEŞEKKÜR ETSEK AZDIR

Isparta Hayvan Koruma Derneği Başkanı Aynur Gül de konuşmasını tüm hayvanseverler adına yaptığını ifade ederek, “Çünkü biliyorum ki onlar çok mutlu ve çok heyecanlı. Şehrimizde böyle bir bakımevi hep hayaldi ve bu hayal gerçek oldu. Her canlının yaşam hakkı olduğuna inanıyoruz. Sahipsiz canlılar çok daha fazla merhamet hak ediyor. Bir toplumun medeniyet seviyesini öğrenmek için hayvanlara  nasıl davrandıklarına bakın diye bir söz var. biz daha önce sokak hayvanlarıyla ilgili herhangi bir talepte bulunduğumuz zaman belediye başkanımız ve belediye personelimiz daima yardımcı oldular. Sayın belediye başkanımız bu bakımevinin tüm yapım aşamalarını takip etmiş ve tüm yapının en mükemmel olmasını sağlamıştır. Bu güzel yapıyı Isparta’mıza kazandıran belediye başkanımıza ne kadar teşekkür etsek azdır. Bizler tüm kalbimiz ile kendisine şükranlarımızı sunuyoruz. Bu merkezin yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

ERSOY: SEVGİ VE YASA BİR ARADA YÜRÜDÜĞÜ ZAMAN SES GETİRİYOR

Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın ile iftihar ettiğini dile getiren Ege Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı Funda Bayrı Ersoy ise “Fevkalade çok güzel bir işe atmış. Ülkemiz hukuk devleti. Çok kişi yasayı bilmediği için hayvanlara çok kötü davranıyor ve çocuklarımıza çok kötü örnek oluyor. Şiddete yatkın çocuklar yetiştiriyoruz. Ama başkanımızın sayesinde bu bilgiyi ve yasayı ebeveynlere öğreteceğiz. Bundan sonra da yetiştirdiğimiz çocuklar tüm canlılara saygı ve sevgi dolu, görevlerini bilen bireyler olarak toplumda yer alacak. Sevgi ve yasa bir arada yürüdüğü zaman ses getiriyor” dedi.

KAMİL: 350 HAYVAN KAPASİTELİ

Orman ve su işleri bakanlığı doğa koruma ve milli parklar 6. Bölge Müdürü Rıza Kamil, tesisin bakanlık tarafından desteklendiğini ifade ederek, “Tesise de bakanlığımız 778 bin 300 lira bedel karşılıkla katkı vermiştir. Bu tesisin Türkiye’ye örnek olacak bir özelliği var. Tabiatın, doğanın içerisinde bulunan bu tesis, kedi ve köpeklerin  doğal yaşam döngüsü içerisinde en iyi hizmeti, en iyi yaşam alanını sağlayacağı doğal bir beslenme odaklarıyla desteklenmiştir. Burası Türkiye’ye örnek gösterilebilecek bir tesistir. 22 bin 900 metrekarelik alan üzerine kurulan bu tesis 300 köpek, 50 de köpek olmak üzere 350 hayvan kapasitelidir” diye konuştu.

GÜNAYDIN: KISIRLAŞTIRIP, TEDAVİSİNİ YAPIP ALDIĞIMIZ YERE BIRAKACAĞIZ

Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın da, Milli Parklar Bölge Müdürü Rıza Kamil’in tesisin ‘350 hayvan kapasiteli’ sözünü hatırlatarak, “Buranın adeti sonsuzdur” dedi. Günaydın, sözlerini söyle sürdürdü: “Burada yeteri kadar veterinerimiz vardır. Yetmediği takdirde burada hizmet vermek isteyen çok sayıda veterinerimiz var. Burada kısırlaştırma yapılacak. Veteriner psikolog tarafından yapılan eğitim sonunda köpek tekrar sokağa bırakılacak. Yasa gereği köpeği aldığımız yere koyuyoruz. Bırakıldıktan sonra sokakta küpelenmiş köpeklerimiz bizim kontrolümüz altında olacak. hayvanı sevmeyen insanı sevmez. Yunus Emre’nin dediği gibi sevelim. Burası hayvana sevgi gösterilen tesis burası olacak. hayvanların gülü sevdiğini biliyor musunuz? Burada her adım başı güller olacak. burada çok ince ayrıntılar var. Bizim en kıymetli varlığımız çocuklarımızdır. Burada önce çocuklarımızı mutlu edecek yerlerimiz var. Ayrıca burada kapalı ve açık çok yerlerimiz var. Burada en sevimli 8-10 köpeğimizi seçeceğiz, serbest gezecekler. Bunlar çocuklarımızla kucaklaşacaklar. Çocuklarımız 70 yaşına gelse buradaki sevgi ve saygıyı unutamayacak.

KÖPEKLERİ ÖLDÜRENLERLE DE BURAYA GELDİĞİNDE RUHLARINDA BİR DEĞİŞME OLACAK

Hayvanı en iyi şekilde tanımak ve bilmek lazım. Köpekler gözbebeklerinize bakarak sizin dost mu düşman mı olduğunuzu anlıyor. Bu sevimli hayvanları öldürebilir misiniz? Ama öldürenler oluyor. Öldürenlerle de buraya geldiğinde ruhlarında bir değişme olacak.

SOKAK HAYVANLARINA VATANDAŞLARIMIZ DA BAKMALI

Köpekler kısırlaştırıldıktan sonra kuzu oluyorlar. O zaman sadece sevilmek istiyorlar. Bu köpekler Isparta’da aramızda olacak. Köpeğe azarlama yapılmasını istemiyoruz. Köpeğe hoşt diyoruz. Bunun  yapılmasını istemiyorum.  Kış gününde tüm sokaklara köpek ve kedi evleri yapacağız. Onlara hem biz bakacağız hem de vatandaşın bakmasını istiyorum. Bir parça ekmek, bir bardak suyu esirgemeyin.

BAKANIMIZ HEM TESİSE KATKI VERDİ HEM DE 2 BARAJ İSTEĞİMİ ONAYLADI

Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu bu tesise 700 bin lira katkı da bulundu. Sayın bakanımız bununla da kalmadı. 2 baraj yapılmasını istedim. Bir baraj yarıya geldi, temiz su gelecek. Eğirdir Gölü ileride daha da kirlenecek, suyunu içmek istemiyoruz. İkinci barajın da toprakların analizi yapılıyor ve bir yandan da projesi çiziliyor. Orası da Andık Barajı. Bunu söylediğimde bakan kekelemeden evet dedi. Çünkü çok zeki bir bakan. O suyun altından kıymetli, yukarıdan enerji harcamadan geldiğini bilen birisi. Sayın bakana bundan dolayı teşekkür ederiz.

2 MİLYON 250 BİN TL’YE MAL OLDU

Burası bakanımızın katkısı ile beraber 2 milyon 250 bin liraya mal oldu. Buraya bir şehir kurduk. Şehirde ne varsa burada hepsi var.”

GÜNAL: YUSUF BAŞKAN TESİS AÇMAKTAN YORULMADI VE BİZ DE GELMEKTEN YORULMADIK

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Günal da açılışa katılan kalabalıktan mutlu olduğunu dile getirdi. Merkezin yapılmasında emeği geçen Belediye Başkanı Günaydın’a teşekkür eden Günal, “Yusuf Başkan tesis açmaktan yorulmadı ve biz de gelmekten yorulmadık. Örnek bir tesis açılışındayız. Üretken belediyecilik anlayışı Milliyetçi Hareket Partisi’nin temel belediye hizmetlerinin sloganıdır. Alt yapı, üst yapıyla ilgili Yusuf başkanla çok tesis açtık. Ama bugün farklı bir tesisin açılışındayız. Çocukluğumda almış olduğum hayvan sevgisini evimizdeki kediden, gecekondumuzun bahçesindeki köpekten, kuzulardan aldım. Ama şimdi o ortam yok. Hayvanların korunmasıyla ilgili böyle bir doğa ortamında gerçekleşmesi bizim için önemli. Buraya emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Normalde devlet ormanın bir köşesini dahi vermez. Bu kapsamda böyle doğal bir yaşam alanını kazandırdıkları için ayrıca teşekkür ederim. Çok bürokrasi vardır. Hepsini de aşmışlar. Örnek bir tesis. Sayın başkanımızın bu güzel çalışmalarına devam etmesini istiyoruz. Sayın genel başkanımızın belediye başkanlarımıza bir sözü vardır; halka verdiğiniz sözleri yerine getirin, üretken belediyecilik anlayışı çerçevesinde rozetinizi çıkarıp, hizmet edin. Bunu yaptığı için belediye başkanımıza çok teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından protokol tarafından Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin açılış kurdelesi kesildi. Daha sonra protokol ve vatandaşlar merkezi gezerek bilgi aldılar.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Türkiye’ye, örnek, barınak,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
39
34
3
3
12
18
2
Fenerbahçe
36
36
2
6
10
18
3
Galatasaray
35
37
4
2
11
17
4
Beşiktaş
33
31
3
6
9
18
5
Trabzonspor
30
35
4
6
8
18
6
Göztepe
30
31
6
3
9
18
7
Kayserispor
30
25
3
6
8
17
8
Sivasspor
27
24
7
3
8
18
9
Bursaspor
25
28
7
4
7
18
10
Yeni Malatyaspor
23
21
7
5
6
18
11
Kasımpaşa
22
28
8
4
6
18
12
Akhisarspor
20
23
8
5
5
18
13
Alanyaspor
18
30
10
3
5
18
14
Osmanlıspor FK
18
26
10
3
5
18
15
Gençlerbirliği
17
22
9
5
4
18
16
Antalyaspor
17
20
9
5
4
18
17
Atiker Konyaspor
16
18
10
4
4
18
18
Kardemir Karabükspor
9
14
13
3
2
18
Arşiv