Yazı Detayı
01 Nisan 2016 - Cuma 14:31 Bu yazı 397 kez okundu
 
Ayağımı Yerden Kessin!
 
 

Maddi durumu iyi olmayan araç sahiplerinin kullandığı tabirdir ‘Ayağımı yerden kessin!’ sözü. Gözü dışardadır. Yanından vızır vızır geçen otomobillere bakarken, içi cız eder. İçi başka, dışı başka söyler. İlk ehliyetini aldığından bu yana belki 5,6. otomobilidir, bu otomobil! İlk ehliyet deyince, o konuya da biraz değinmek istiyorum.

Şöyle ki, ilk ehliyet alan bir sürücü, araç alacaksa, pek aracın iyi, güzel, temiz oluşuna bakmaz. Netice de, öğreninceye kadar sağa sola çarpacağım, hele iyice bir öğreneyim, sonra yenisini alırım, fikri taşır.

Değiştirecek düşüncesiyle, ilk arabada çok çarpılan olur. Hasarlı, öğreneceğim mantığıyla alınan, hor kullanılmış bir otomobil, kendisine çok pahalıya mal olur. Epeyce masraf eder; satarken, aldığı gibi o kadar rahat satamaz.

Bir iki araç alıp sattıktan sonra tecrübeli olmaya başlar. Hatta araba alım satımına soyunur. Bu işte güzelmiş, der. Bu işi profesyonelce yapan galericilerin işine girer. Onlar bu piyasanın kurdu olmalarına rağmen ne kadar çarpıldıklarını bir Allah bilir. İşte o havayla girdiği alım satım işinde kurnaz geçinir. Havalı durur. Otomobilin biraz gerisinde durur, tavana ve yanlara baktığında aynaya bakıyormuş gibi bakar. Basit, önemsiz bir işmiş gibi davranır. ‘Ne olacak canım! Hepsi bir top cıvata değil mi?’ der. Sonra bir çarpılır, pir çarpılır. Neyi var, neyi yoksa her şeyini kaybeder. Araba alım satım işini bırakır mı? Bırakamaz. Arabaları tanımaya başladın mı, sonu gelmez bir sevda olur, otomobil alım satımı! Araba alım satımında çarpılmamış çok az insan vardır.

Başın ağrımasın istiyorsan sıfır otomobil gider, alır, binersin. Gücün yetmiyorsa sıfır otomobil almaya, ikinci el araç almak zorundasın. İkinci el araç alanlar genellikle birçok el değiştirmiş, koltuğa en az 3-5 sahip oturmuş, direksiyona yabancı eli değmiş otomobiller olur. Elbette bunların da, sık sık bakımı gerekir. Sanayiden çıkamazsın. Alırken ‘Ya canım! Modeli filan çok önemli değil! Ayağımı yerden kessin, yeter!’ diye düşünülse de, pek inandırıcı olmaz. Başkasını bilmem ama kendi kendisini kandırmaktan öte gitmez.

Bir erkeğin otomobili canıdır. Aşktır, sevdadır, simit dediğimiz o direksiyon! O sevdayla, 18’i doldurduğu gibi ehliyet almak için müracaatta bulunur. Çok ehliyetli bilirim, 5, 10 yıllıktır ehliyeti; o ilk sürücü kursundaki aldığı direksiyon dersinden başka bir kullanmışlığı yoktur. O günden bu yana, direksiyona geçmemiştir.

Nereden girdim ehliyet almaya, otomobil almaya? Şuradan girdim.

Gazetede Kâzım Bey’le, haftalık ziyaretlerimde güncel başlıklara bakar, o konuda bazen konuşuruz. Bazen de, tam tersi geçmişe gittiğimiz olur, hatıraları parça parça ortaya atar, parçaları kendimizdeki bütünle birleştirmeye çalışırız. Güzel yaşanmışlar ortaya çıkar. Hatıralar, onu yaşayan için önemlidir. Onun için bir anlam ifade eder. Başkası, dönüp bakmaz. Aynı şeyi yaşamış olacak, yetmez. ‘Yaşamış olsam ne olur, yaşamamış olsam ne olur, bizden bir şey olmaz, bu yaştan sonra, bizden ne köy olur, ne kasaba!’ diyenin ne hatırası olur, ne de hatıralara saygısı… Duygu yüklü biriyle konuştuğunuzda, sizin düşüncelerinizi, pür dikkat takip eder ve hemen her sözünüzle ilgili bir hatırası veya bir hikâyesi olur… O hikâyesini sizinle paylaşmak için sabırsızlanır. Aklına geleni o an anlatmasa, unutacaktır. O nedenle, aceleyle sizin anlattığınızın arasına girer. O da, işin yanlışlığını bilir; ama, hatırladığı şeyin verdiği heyecanla anlatmaya çalışır.

10 yıllık ehliyeti var, Kâzım Bey’in. Otomobil almak nasip olmamış. Şimdilerde hesaplı bir araç düşünüyor. Şimdilik ‘Ayağımı yerden kessin. Nasipse ilerde değişiriz.’ Diyordu. Bir de, ehliyetlerin değiştirilmesi konusundaki sıkıntılara değindik. Ne sohbet çıktı tahmin edemezsiniz. Hani sihirli külah takıp, dünyayı kötülerin kellesini alarak, temizleyecek olanlar olur ya, onun gibi olduk. Belki de tersi oldu. Hani ben öyle diyorum da, böylesi konuşmalara önem verilmeli. ‘Serbest kürsü’ diye tabir ettiğim halkın serbest düşüncelerinden ne fikirler çıkıyor.

Ehliyetlerin değişmesiyle ilgili mesela neler konuşulmuş, bakalım mı?

Konuyla ilgili en önemli mevzu, sağlık raporu mevzusu! Ehliyetini değiştirmeye giden biri, sağlık raporu almaya gönderiliyor. Sadece 15 liraya değiştirilecek ehliyetlerden ilk bahsedildiğinde banka kartı kadar büyüklükte olacak o yeni ehliyeti alıp taşımayı herkes severek istedi; millet birden koşuşa geçti. İnternetten sıra alanlar, yarışa katılanlar, baktılar ki; ehliyeti değiştirmek pek kolay olmuyor. Sağlık raporu olayıyla karşılaşıyorsunuz. O da, pahalıya patlıyor. Sağlık ocağından alacağınız rapor ücrete tabii değil ancak tam teşekküllü bir hastaneden alınacak rapor, 50 ile 200 lira arasında bir ücrete mal oluyormuş.

Sağlık raporu her 5 yılda yeniden alınacak. Yani 5 yılda bir 200, 250 lira cebe yansıyacak bu da vatandaş için ek külfet demektir. ‘Aracın var mı, derdin var.’ diyenler haklılar da, araçsızda olmuyor. Bir yanda aracı olmayan, 10 yıldır ehliyeti cebinde taşıyan, direksiyonu şimdilerde unutmuş olan sürücü, diğer yanda aracı olup, hangi deliği kapatacağım sıkıntısını yaşayan araç sahipleri! Arabanın bakımına mı, koşturasın; vergisine yani taşıt puluna mı, sigortasına mı, koşturasın. Araç aldığınızda, noterde iş bitiyor; satışı alıyorsun, 120 lirayı ödüyorsun, bitiyor, sanıyorsun. Nasıl da seviniyorsun. Anında kendini sokakta buluyorsun. Trafikten ruhsat alabilmen için belli bir süren var, noterden çıktıktan ve evine ulaşacağın zamana kadar ki, süre! Trafik sigortası yani Kasko yaptırmadan ruhsat almaya gidemezsin. Sigortalar el yakıyor, ne olacak peki! Devlet, vatandaşın mağduriyetini duydu ki, sigortacılarla bu konuyu konuşacaklar, belli makul bir seviyeye getirilecek sigortalar. Büyük bir sıkıntıyla yaptırdığım sigortamın farkı iade edilecek her halde… Şimdiye kadar olmamış bir şeyi yaşayacağım. Alınan şeyin geri verildiği görülmüş şey değil! Bakacağız.

Bir de, ehliyette, raporların sağlık ocakları yani aile hekimleri tarafından verilmesi netleşsin. Bu mesele, sağlık ocaklarına yük gelmeyecek şekilde çözülsün. Sağlık ocağı, kişinin beyanına göre raporu imzalayıp veriyormuş. ‘İlerde sağlıktan kaynaklanan bir nedenle kaza yapsa sağlık ocağına ve imzayı atan aile hekimine sormazlar mı? Sen buna nasıl sağlam raporu verdin?’  Demezler mi? Doğru mu?

Bekleyelim bakalım, daha neler yaşayacağız.        

 
Etiketler: Ayağımı, Yerden, Kessin!, ,
Yorumlar
Diğer Yazılar
YAŞLILIKTA EŞE BAĞLILIK!
YANLIŞIM VAR MI?
PARDON!
OYUN MU OYNUYORUZ?
İSTANBUL’DA TERÖR: 44 ŞEHİT!
ÇOCUKLARINIZLA OYUN OYNAYIN?
CENNETTE Mİ YİYECEKSİN?
ÇOCUKLARIMIZA BEKLENİLENİ VEREMİYORUZ…
ARANAN OLMAK MI?
ANLAYIŞIM KITLAŞIYOR BAZEN!
ALINGANLIĞIM DUYGUSALLIĞIMDAN MI?
YENİDEN OKUMAK!
“YALAN MI?”
SORUN YOK!
NİYE OKUYORSUN?
HAYAT GÜLÜMSEDİĞİNDE GÜZELLEŞİR!
YERİM DAR!
ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN…
BİR ALIŞVERİŞİN ARDINDAN!
GÖKYÜZÜ KAÇ ÂLEMDEN BİRİ?
TERİ SOĞUMADAN VERİN!
ZOR OLANI YAPMAK!
NİÇİN BAKTIN BANA ÖYLE?
ABD’nin Yeni Başkanı TRUMP
GÜN GELECEK!
SANAYİYLE HISIM OLDUM!
BELEDİYE BİNASI DA DIŞARIYA TAŞINMALI
HER TARAFI İMAM HATİP YAPTILAR
KURBAN KESECEK MİSİN?
Denede Gör?
HATA MI, DEĞİL Mİ?
Gerçek Bir Kahraman Ömer Halisdemir
Bir Araya Gelmeyi Ne Kadar Özlemişiz
Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz’le Söyleşim
Yine Olsa Yine Yaparım…
Son Darbe!
DARBE YAPANLAR DARBE YEDİLER
Biz Ne Yapıyoruz?
Esnafın Hâli Perişan!
Şehrin Mimarlarında,Yeni Rotam KOSGEB Müdürü Yurdun Yıldırım…
Sopa Çeken Çekene…
Şair Süleyman Kır ve İşletmecisi Olduğu Füruzan Konak!
Etik Değil!
Burdur’un Başkenti Bucak Belediye Başkanı’yla Tanışmam, Görüşmem ve Düşüncelerim…
Mekke Vakfında Veli Bilgiç’e ve Mahfuz Bey’e Veda Yemeği…
Vay Aydınlar Vay!
Beni Harput Kebap Salonu ve Ahıska Sofrası Yemek Kültürüyle Buluşturdu…
Sav Kasabası Belediye Başkanı Mustafa Avşar ve Sav’a Hizmetleri
Ayıdan Post, Moskof’tan Dost Olmaz
İklim Konferansı
G 20 Zirvesi… Öncesi ve Sonrası!
Dolandırıcılara Dikkat ve Uzun Zamandır Görmediğim İki Güzel Haslet!
Sandık Milet İradesinin Zaferidir
Deprem mi Oluyor?
Şehrin Mimarları
Susturun Silahları
Gülbirlik ve Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik –III-
Gül ve Bahar II
Isparta’da Gül ve Bahar… -I-
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
36
31
3
3
11
17
2
Galatasaray
35
37
4
2
11
17
3
Fenerbahçe
33
34
2
6
9
17
4
Göztepe
30
30
5
3
9
17
5
Beşiktaş
30
29
3
6
8
17
6
Kayserispor
30
25
3
6
8
17
7
Trabzonspor
29
33
4
5
8
17
8
Sivasspor
26
23
7
2
8
17
9
Bursaspor
25
28
6
4
7
17
10
Yeni Malatyaspor
22
21
7
4
6
17
11
Kasımpaşa
19
25
8
4
5
17
12
Akhisarspor
19
22
8
4
5
17
13
Alanyaspor
18
28
9
3
5
17
14
Osmanlıspor FK
17
26
10
2
5
17
15
Antalyaspor
17
19
8
5
4
17
16
Atiker Konyaspor
15
16
10
3
4
17
17
Gençlerbirliği
14
20
9
5
3
17
18
Kardemir Karabükspor
9
14
12
3
2
17
Arşiv