Yazı Detayı
20 Ekim 2015 - Salı 14:58 Bu yazı 647 kez okundu
 
Deprem mi Oluyor?
 
 

“Öyle bir söz yazarsın ki bütün bir hayatı anlatır, öyle bir hayat yaşarsın ki bütün sözler anlamsız kalır.”

Kahraman Tazeoğlu.

Deprem mi Oluyor? 17 Ekim 2015

Bir fabrikaya gitmiştim. Patronu ziyaret ediyorum. Sohbet ederken, sallandığımı hissettim.

Benim memleketim Elazığ’da, Palu ilçemizde,komşu illerimiz Bingöl ve Diyarbakır Lice depremlerini bizzat yaşamışımdır. Muş Varto depremi ve Erzincan depremi de unutulmayan depremlerimizdendir. Deprem bölgesinden gelen biri olduğumdan, sallanınca ‘deprem mi oluyor?’ dedim. Patron baktım, gayet sakin ‘Bir şey yok! Ben her gün sallanıyorum. Vinçlerin yaptığı sarsıntı!’ dedi.

Bu olayı, dün gazetede Kâzım’la paylaşıyordum. Her Cuma günü, Cuma namazından sonra onunla karşılıklı çaylı sohbetimiz olur. Yarım saat, bilemedin bazen bir saat sürdüğü olur. Nasıl geçtiğini fark etmeyiz. Benim açtığım her konuyla ilgili mutlaka Kâzım’ında bir yaşanmışı vardır. Tıpkı deprem olayı gibi! Kâzım Dinarlı… 1995 yılı Dinar depremini bizzat yaşamış biri!

“O gün, Galatasaray-Trabzon maçı var. O yüzden eve hızla girdim. Eve çıkarken, ninemi de bir üst katta, pencerenin önünde gördüm. Maça kilitlenmişim ya, pek ilgilenmeden direkt eve çıktım. Televizyonun karşısına geçtim, iki dakika var maça, kumandanın tuşuna bastım. Televizyonun arka sağ köşesinden bir çatırtı sesi koptu. Duvar çatladı. Deprem oldu. Duvarlar sağ sol yapıyor, biz bir o tarafa, bir bu tarafa dönüyoruz. Hem olduğum yerde sallanıyorum, hem de alttan vuruyorlar gibi! Çöken duvarların arasında, bir şekilde yere uzanmışım, deprem durdu. Birbirimize seslendik. Yıkık dökük duvarların arasından sürünerek dışarı çıkalım, dedik. Çıkmayı başardık. Merdiven başını şu an nasıl tarif edeceğimi bilemiyorum. Dışarı çıktığımda şok oldum. Bir ve iki katlı evler neyse de, 3-4 katlı evlerin hiçbiri yoktu. Evler olduğu yere çökmüş, çatılar şapka gibi üstünde, yerle düz… Ninem aklıma geldi. Döndüm ki, bizim evde diğer evler gibi yere yapışmış. Ninemin cesedini çıkardık. Konu komşunun cesetlerini çıkardık. Çoluk çocuk, kadın erkek… O korkunç depremi yaşadığımdan beri Dinar’a günü birlik gider, dönerim. Kalmam orda!

Depremden sonra Libya’ya çalışmaya gitmiştim. Çalıştığım fabrikada aynen senin yaşadığın gibi yükleyicilerin gürültüsüyle sarsılırdım. Deprem oluyor diye kendimi dışarı atardım. Meğer Libya deprem bölgesinde değilmiş. Orada hiç deprem olmazmış. Benim o yaşadığım deprem uzun zaman bana o korkulu anları yaşattı.” Dedi.

Eve geldim. Klavyenin başına geçtim. Depremleri hatırladım. Bunları yazmalıydım. Düne gittim. Geçmişte neler yaşamışım biraz göz gezdirelim.

Bingöl karayollarında çalışan teyzemin kocası vesilesiyle, Bingöl depremine tanık oldum. O zamanlar liseye yeni başladığım yıllardı sanki! Depremi duyunca, dayımın 64 model Chevrolet(Şevrole) taksisiyle 5-6 kişi Bingöl’e gittik. Bingöl’ün dümdüz olduğunu duyduk. Taş üstüne taş kalmamış, deniliyor. Saim Amca ve Güler Teyzem sağ mı, ölü mü, haberimiz yok! Bingöl merkezine girdik. Asfalt yol yanlamasına çatlamış, koca bir çizginin arasından ağır ağır ilerliyoruz. Evlere yaklaştık. Yıkık, dökük. Teyzemlerin oturduğu eve geldik. İki katlı bir evdi, sapasağlam ayakta duruyordu.Koştuk, birbirimize sarıldık. Çok şükür bir şeyleri yoktu. Ne kadar sevinmiştik. Ancak acı büyüktü. Bingöllü ağlıyordu, bağırıyor çağırıyordu. O nedenle, çokta sevinemedik.

Lice depremini de bizzat yaşayanlardanım. Bir arkadaşımızın orada Hâkim olduğunu biliyordum. Depremi duyunca, birkaç arkadaşla birlikte benim taksiyle Lice’ye gittik. Bingöl’deki depremden daha ağır olduğu söylenmişti. Ondan da haber almış değiliz. Yani ölü mü, sağ mı bilmiyoruz. Lice karayoluna girdik. Yol berbat! Yeni de çakıl dökülmüş. Yazın en sıcak ve en kavurucu ayıydı ve sanki sıcak günlerden de biriydi. Karşıdan gelen arabaların ön camlarının olmadığını fark etmiş, arkadaşlara da şakayla ‘Ya her halde çok sıcak diye, ön camlarını çıkarmışlar’ dedim ki; bizim cama bir taş değdi, önüm karardı, hiçbir şey göremiyorum. Süratliydim. Büyük bir tehlike atlatmıştım. Yan camdan dışarıyı kontrol ederek, yavaşladım… Durdum.

Lice’deki arkadaşı, depremi unutmuştuk. Aşağı indik, halimize bakıyoruz. Gülüyoruz. Bir gülme tuttu... Karşıdan gelenler demek ki, camlarını çıkarmamışlar, camlar indirilmiş. Öyle camsız Lice’ye gittik, arkadaşımızda deprem olunca batıdan birkaç arkadaşı da varmış, arabalarıyla oradan ayrılmışlar.

Dönüşümüz akşam rüzgârının bize sunduğu soğuk esprisiyle Diyarbakır’a zor attık, kendimizi. Oto camcısı bulduk. Camımızı değiştirdik, geç saatlerde Elazığ’a döndük. Lice depreminin de böyle bir hatırası var, benim yaşadığım.

Bulunduğum şehirde aslında deprem bölgesinde… Fay hattı üzerinde! Arada bir Isparta’da da deprem olur. Komşumuz Antalya’da sallanıyor. Bazen ‘Deprem mi oluyor?’ dediğim anları yaşıyoruz. Hayatın gerçeklerinden kaçış yok! Nereye gidersen git, depremi yaşayacaksan, kaderin seni alır, getirir ve o depremi yaşarsın.

Bir şey var ki, depremi yaşayana ne anlatırsan anlat, bütün sözler anlamsız kalır.

 
Etiketler: Deprem, mi, Oluyor?,
Yorumlar
Diğer Yazılar
YAŞLILIKTA EŞE BAĞLILIK!
YANLIŞIM VAR MI?
PARDON!
OYUN MU OYNUYORUZ?
İSTANBUL’DA TERÖR: 44 ŞEHİT!
ÇOCUKLARINIZLA OYUN OYNAYIN?
CENNETTE Mİ YİYECEKSİN?
ÇOCUKLARIMIZA BEKLENİLENİ VEREMİYORUZ…
ARANAN OLMAK MI?
ANLAYIŞIM KITLAŞIYOR BAZEN!
ALINGANLIĞIM DUYGUSALLIĞIMDAN MI?
YENİDEN OKUMAK!
“YALAN MI?”
SORUN YOK!
NİYE OKUYORSUN?
HAYAT GÜLÜMSEDİĞİNDE GÜZELLEŞİR!
YERİM DAR!
ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN…
BİR ALIŞVERİŞİN ARDINDAN!
GÖKYÜZÜ KAÇ ÂLEMDEN BİRİ?
TERİ SOĞUMADAN VERİN!
ZOR OLANI YAPMAK!
NİÇİN BAKTIN BANA ÖYLE?
ABD’nin Yeni Başkanı TRUMP
GÜN GELECEK!
SANAYİYLE HISIM OLDUM!
BELEDİYE BİNASI DA DIŞARIYA TAŞINMALI
HER TARAFI İMAM HATİP YAPTILAR
KURBAN KESECEK MİSİN?
Denede Gör?
HATA MI, DEĞİL Mİ?
Gerçek Bir Kahraman Ömer Halisdemir
Bir Araya Gelmeyi Ne Kadar Özlemişiz
Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz’le Söyleşim
Yine Olsa Yine Yaparım…
Son Darbe!
DARBE YAPANLAR DARBE YEDİLER
Biz Ne Yapıyoruz?
Esnafın Hâli Perişan!
Şehrin Mimarlarında,Yeni Rotam KOSGEB Müdürü Yurdun Yıldırım…
Sopa Çeken Çekene…
Şair Süleyman Kır ve İşletmecisi Olduğu Füruzan Konak!
Etik Değil!
Ayağımı Yerden Kessin!
Burdur’un Başkenti Bucak Belediye Başkanı’yla Tanışmam, Görüşmem ve Düşüncelerim…
Mekke Vakfında Veli Bilgiç’e ve Mahfuz Bey’e Veda Yemeği…
Vay Aydınlar Vay!
Beni Harput Kebap Salonu ve Ahıska Sofrası Yemek Kültürüyle Buluşturdu…
Sav Kasabası Belediye Başkanı Mustafa Avşar ve Sav’a Hizmetleri
Ayıdan Post, Moskof’tan Dost Olmaz
İklim Konferansı
G 20 Zirvesi… Öncesi ve Sonrası!
Dolandırıcılara Dikkat ve Uzun Zamandır Görmediğim İki Güzel Haslet!
Sandık Milet İradesinin Zaferidir
Şehrin Mimarları
Susturun Silahları
Gülbirlik ve Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik –III-
Gül ve Bahar II
Isparta’da Gül ve Bahar… -I-
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
32
33
3
2
10
15
2
Medipol Başakşehir
30
25
3
3
9
15
3
Fenerbahçe
29
31
2
5
8
15
4
Göztepe
27
28
4
3
8
15
5
Beşiktaş
27
23
2
6
7
15
6
Kayserispor
27
23
2
6
7
15
7
Trabzonspor
25
31
4
4
7
15
8
Bursaspor
24
27
5
3
7
15
9
Sivasspor
22
20
7
1
7
15
10
Akhisarspor
19
20
6
4
5
15
11
Kasımpaşa
18
24
7
3
5
15
12
Alanyaspor
17
26
8
2
5
15
13
Yeni Malatyaspor
16
18
7
4
4
15
14
Osmanlıspor FK
14
22
9
2
4
15
15
Atiker Konyaspor
14
15
9
2
4
15
16
Antalyaspor
14
15
7
5
3
15
17
Gençlerbirliği
12
19
9
3
3
15
18
Kardemir Karabükspor
8
13
11
2
2
15
Arşiv