Yazı Detayı
16 Kasım 2015 - Pazartesi 13:51 Bu yazı 381 kez okundu
 
Dolandırıcılara Dikkat ve Uzun Zamandır Görmediğim İki Güzel Haslet!
 
 

Güzelliklerin etkisinden olacak ki, dolandırıldığımı unuttum. Yaşadığım iki güzel haberle güne başlıyorum. Biri Adana’dan, diğeri İstanbul’dan! Her şehrin iyisi ve helal süt emmişi vardır.Büyük şehirdir, içinde yaşayanların hepsi bozulmuştur, diyemeyiz. Bakın, ne değerler varmış! İşte o şehirlerin, o helal süt emmişlerden iki güzel insan ve insanlık tablosu!

Adana’da döviz bürosunda çalışan biri, müşterinin parasını bozarken, yanlışlıkla 10 bin lira fazladan para veriyor. Bugün adamcağız, fazladan aldığı parayı döviz bürosuna iade ediyor. ‘Akşam evde parayı saydığımda, fazla verildiğini fark ettim’ diyor. Diğer olay da, İstanbul’da yaşanıyor. Yeşilköy Havalimanının tuvaletinde, temizlik elamanı temizlik yaparken bir dosya buluyor. İçinde tam tamına 80 bin Liraya tekabül eden Avro! Bulduğu parayı emniyet yetkililerine teslim ediyor. Genç bir delikanlı! Pırıl pırıl bir genç, helal süt emmiş biri!Tam bir aydır, beni telefonla dolandıranlarla uğraştığım sıkıntılı günlerimin ardından böylesi de varmış dedirten bir olay yaşıyorum.

Birçok telefon dolandırıcılığı duydum ama böylesini ilk defa yaşıyorum. Varın dinleyin. Bir gün sizin de başınıza gelebilir. En azından hazırlıklı olursunuz. Bu işi yapan adamlarda, nasıl yapacağını, nasıl kandıracağını çok iyi biliyorlar. Hani sadece ben mi kandırıldım diyorum da, İstanbul’dan bir yakınım ‘Bugünler de, Ceza Hukuku Reisini bile dolandırdılar’ deyince, biraz teselli buldum.

Bir gazeteci olarak ne bileyim. ‘Nasıl çarpılırım?’ dedim, kendi kendime ve bir aydır, uykularım kaçtı. Kabullenemiyorum ama ne yaparsın, olacağı varmış, oldu. Hani denilir, ‘Akacak kan damarda durmazmış!’ onun gibi bir şey.Nasıl oldu? Oraya gelelim.

Bir gün, İş Bankasından aradığını söyleyen biri,850’li bir hattan “Acil Yardım Paketi’ talebiniz olmuş, bir yılı doldurmuş”dedi. Ben öyle bir talepte bulunmadım, dedim. Hemen dolandırıcı devreye girdi. ‘Size ödeme yükü getirmeyecek. O süreyi doldurmuşsunuz zaten, ek bir ödeme yapmayacaksınız. İsterseniz uzatabilir, isterseniz iptal edebilirsiniz’ dedi. Ben böylesi telefonlara pek itibar etmediğimi, doğrusu bir sürü dolandırıcılık vs. olduğunu, bazen bankaların konuştururken boşta bulunup evet dememizi sağladıklarını söylediğim bir konuşmam oldu. ‘Olur mu, öyle şey? Güncelleme yapacağız. Kart numaranızı okuyacağım. Teyit ettikten sonra iptal işlemini gerçekleştireceğiz.’ Kart numaramı tıpa tıp okudu. Güvenimi kazanmıştı. Sonra iptaldi nasılsa, deyip razı oldum işleme!Hatta ‘Ben pek rakamlarla oynamayı sevmem! Bu işleri yapmayı bilmem!’ deyince, ben sizi buradan müşteri hizmetlerine yönlendireyim’ dedi.Ben iptal işlemine kilitlenmiştim ya, iptal nasılsa deyip, başladım o ne dediyse, aynısını yapmaya, bir güzel kartımın dört haneli şifresini de girdiğim işin çok sonunda, dolandırıldığımı anladım.

Ne zaman anladım? Aylık Hesap Ekstrası Özetinin meblağı cep telefonuma geldiğinde anladım. 650 Lira gibi bir işlem yaptırmışlardı bana! İşlemin yapıldığından bir hafta 10 gün sonra da, bir kargo gelmişti. İçinde ‘Acil yardım paketi’ yazılı bir belge! Asılsız, imzasız, mühürsüz bir belge! Belgede bir telefon var, yardım anında bana yardımcı olacak bir numara vermişler, Allah bilir o da sahtedir. Tıpkı 850’li hat gibi! Ekstramı inceledikten sonra o telefonu aradığımızda, hat meşguliyeti ve bir de yabancı dille seslendirilmiş bir ses kaydıyla karşılaşmıştık.

İşlem için ilk şey, kartı iptal ediyorsunuz. Onu yapmak için bankaya gittim. Bir itiraz formu doldurttu, görevli genç bir eleman. Yazdığım dilekçeyi bile okumaktan aciz ‘Ooo… Ben şimdi bunca şeyi nasıl okuyacağım, sen bana sözlü izah eder misin amca’ dedi. ‘Ya izah etsem de, aynısını hatta aynısından belki de daha fazlasını anlatacağım’ deyince, bir forum getirdi. Genel Müdürlüğe faks çektim, dedi. Siz şu numaraları 1 saat kadar sonra arayın, oranın dediklerine göre hareket edin, sonra duruma göre savcılığa suç duyurusunda bulunursunuz, dedi. O gün ve ertesi gün benim ve arkadaşımın cebinden o numaraları aradım. Birinci günü hat meşguliyeti, ikinci günü ‘aradığınız numara kullanılmamaktadır’ sözüyle karşılaştım. Üçüncü günü hemen bankaya gittim. O genç yerinde yoktu. Bir başka gence yaklaştım. ‘Bakın, ben böyle bir işlem yaptırdım. Bana verilen telefonlar yanlışmış’dedim. O da aradı baktı hakikaten yanlış. Yeni numaralar getirdi bana! ‘Şu numaraları arayın’ dedi. İtiraz formundaki telefon numaraları değişmiş, görevlinin haberi yok! İşlemi yaparken, beni geçiştirmesinden rahatsızlık duymuş ‘Yeni misin?’ demiştim.

Ceple aradığım numara, arada bir müzik çaldırıyor, arada bir ses kaydıyla müşteri hizmetlerinin yoğunluğundan bahsediyor, bağlanacak, diyor. Kontörüm bu arada hızla atıyordur, dedim. Bu iş böyle olmayacak, 10-15 yıldır, kartını kullandığım bankada, beni tanıyan birine rica ettim. Sağ olsun işleme el attı. Meğer o doldurulan formdaki faksta değişmiş olduğundan, benim talebim genel müdürlüğe ulaşmamış. Ben savcılığa suç duyurusunda bulunup çıkmıştım ki, bankadan arayan o tanıdık ‘Faksın yeni ellerine geçtiğini, teyit ettiğini’ söyledi. Vatandaşın işi yoksa saatlerce uğraşsın… Sen, çarpılmışsın, dolandırılmışsın, mağdurmuşsun, kimin umurunda! Yine benim işime el atan görevli, vicdanlıydı da bana yardımcı olmuştu. Hem sonra kendisini dinleyince onun da telefon dolandırıcılarına çarpıldığını öğrenmiştim. Anladım ki, aynı şeyi yaşamıştı. O benim derdimi o yüzden bilirdi.

Bir aydır, bunlarla uğraştım. Kafamın dağınık olduğu, bozuk çaldığım bugün şu iki güzel insan beni rahatlattı. Demek ki, henüz vicdanlı olanlar, Allah’tan korkanlar var. Allah’tan korkanlar deyince şu kıssadan hisseyi hatırladım…

“Bir gün İmam-ı Azam’ın komşusunun tavuğu çalınmıştı. Adam geldi, durumu Hz. İmam’a anlatarak ondan yardım istedi. İmam’da ona dönerek:

-Sesini çıkartma, dedi.

Sonra kalkıp birlikte mescide gittiler. Cemaat toplanınca İmam-ı Azam:

-Utanmıyor mu o adam ki, komşusunun tavuğunu çalıyor, sonra da tavuğun tüyleri başında olarak camiye gelip namaz kılıyor, diye bağırdı.

Adamın biri bu sözleri işitince elini başına attı. Hırsızın o olduğu anlaşılmıştı. İmam-ı Azam ona yaklaşarak usulca şöyle buyurdu:

-Komşunun tavuğunu geri ver, Allah’tan kork!

Adam mahcup olarak, derhal tavuğu iade etti.”

İş Bankasındaki bir önceki görevli 3 paragraflık dilekçemi okumamıştı, ama Suç Duyurusu dilekçemi verdiğim Müracaat Savcılığındaki savcı 2 sayfalık arzuhalimi okumuş, benim ifademe gelince, ‘Zaten en ince teferruatına kadar yazmış’ demiş, kâtibe işlemin yapılmasıyla ilgili talimat vermişti. Okumadan işleme koyulur mu?

Aklınızda bulunsun. Allah’tan korkmayan, vicdansızın birine çarpılırsınız, bu işlemleri yapmak zorunda kalırsınız. Bir sürü evrakla, bankayla adliye arasında gider, gelirsiniz. Şunu da, sütten ağzı yanan, yoğurdu üfleyerek yiyenlerden öğrendim. Böyle bir şeyle, bir daha karşılaşırsam şayet “Bankaya uğrar, yaparım.” Deyip, doğru da olsa, sağlamını yapmayı tecrübe sahibi olanların bire bir ağzından kazandım.

Bana pahalıya mal oldu ama dolandırıcılara karşı vermem gereken dersi aldım. 

 
Etiketler: Dolandırıcılara, Dikkat, ve, Uzun, Zamandır, Görmediğim, İki, Güzel, Has
Yorumlar
Diğer Yazılar
YAŞLILIKTA EŞE BAĞLILIK!
YANLIŞIM VAR MI?
PARDON!
OYUN MU OYNUYORUZ?
İSTANBUL’DA TERÖR: 44 ŞEHİT!
ÇOCUKLARINIZLA OYUN OYNAYIN?
CENNETTE Mİ YİYECEKSİN?
ÇOCUKLARIMIZA BEKLENİLENİ VEREMİYORUZ…
ARANAN OLMAK MI?
ANLAYIŞIM KITLAŞIYOR BAZEN!
ALINGANLIĞIM DUYGUSALLIĞIMDAN MI?
YENİDEN OKUMAK!
“YALAN MI?”
SORUN YOK!
NİYE OKUYORSUN?
HAYAT GÜLÜMSEDİĞİNDE GÜZELLEŞİR!
YERİM DAR!
ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN…
BİR ALIŞVERİŞİN ARDINDAN!
GÖKYÜZÜ KAÇ ÂLEMDEN BİRİ?
TERİ SOĞUMADAN VERİN!
ZOR OLANI YAPMAK!
NİÇİN BAKTIN BANA ÖYLE?
ABD’nin Yeni Başkanı TRUMP
GÜN GELECEK!
SANAYİYLE HISIM OLDUM!
BELEDİYE BİNASI DA DIŞARIYA TAŞINMALI
HER TARAFI İMAM HATİP YAPTILAR
KURBAN KESECEK MİSİN?
Denede Gör?
HATA MI, DEĞİL Mİ?
Gerçek Bir Kahraman Ömer Halisdemir
Bir Araya Gelmeyi Ne Kadar Özlemişiz
Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz’le Söyleşim
Yine Olsa Yine Yaparım…
Son Darbe!
DARBE YAPANLAR DARBE YEDİLER
Biz Ne Yapıyoruz?
Esnafın Hâli Perişan!
Şehrin Mimarlarında,Yeni Rotam KOSGEB Müdürü Yurdun Yıldırım…
Sopa Çeken Çekene…
Şair Süleyman Kır ve İşletmecisi Olduğu Füruzan Konak!
Etik Değil!
Ayağımı Yerden Kessin!
Burdur’un Başkenti Bucak Belediye Başkanı’yla Tanışmam, Görüşmem ve Düşüncelerim…
Mekke Vakfında Veli Bilgiç’e ve Mahfuz Bey’e Veda Yemeği…
Vay Aydınlar Vay!
Beni Harput Kebap Salonu ve Ahıska Sofrası Yemek Kültürüyle Buluşturdu…
Sav Kasabası Belediye Başkanı Mustafa Avşar ve Sav’a Hizmetleri
Ayıdan Post, Moskof’tan Dost Olmaz
İklim Konferansı
G 20 Zirvesi… Öncesi ve Sonrası!
Sandık Milet İradesinin Zaferidir
Deprem mi Oluyor?
Şehrin Mimarları
Susturun Silahları
Gülbirlik ve Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik –III-
Gül ve Bahar II
Isparta’da Gül ve Bahar… -I-
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
32
33
3
2
10
15
2
Medipol Başakşehir
30
25
3
3
9
15
3
Fenerbahçe
29
31
2
5
8
15
4
Göztepe
27
28
4
3
8
15
5
Beşiktaş
27
23
2
6
7
15
6
Kayserispor
27
23
2
6
7
15
7
Trabzonspor
25
31
4
4
7
15
8
Bursaspor
24
27
5
3
7
15
9
Sivasspor
22
20
7
1
7
15
10
Akhisarspor
19
20
6
4
5
15
11
Kasımpaşa
18
24
7
3
5
15
12
Alanyaspor
17
26
8
2
5
15
13
Yeni Malatyaspor
16
18
7
4
4
15
14
Osmanlıspor FK
14
22
9
2
4
15
15
Atiker Konyaspor
14
15
9
2
4
15
16
Antalyaspor
14
15
7
5
3
15
17
Gençlerbirliği
12
19
9
3
3
15
18
Kardemir Karabükspor
8
13
11
2
2
15
Arşiv