Yazı Detayı
20 Haziran 2016 - Pazartesi 14:48 Bu yazı 300 kez okundu
 
Esnafın Hâli Perişan!
 
 

Dünyanın her tarafında olduğu gibi bizde de; çok iyiler var, bir de çok kötü durumda olanlar, işin yükünü çeken, yükü omuzlarında taşıyanlar, sorumlu, vicdanlı, vatanını, milletini düşünen insanlar var.

Kahrı, bu mesuliyet şuuru içinde olanlar çeker, meyvesini hep diğerleri yerler. Onlar, torpillidir. Onlar, korunma altındadır. Onlar, güçlü yerleri tutmasını bilirler. Onlar, hep güçlünün yanında olur, sermayelerine sermaye eklerler. O nedenle, hep dürüst, ahlaklı olan insanlar sıkıntı yaşar. Anasından emdiği süt burnundan gelesiye kadar ıstırap içinde yaşar. Yine de, derdini devlete aksettirmez. Yine vergisini ödeyen odur, sigortasını ödeyen odur, kirasını ödeyen odur.O şikâyet edecekken, diğeri şikâyetçi olur. Bazen ortalığı karıştırırlar ki, kimse ayıkmasın, kimse uyanmasın, onların kazançlarıyla kimse ilgilenmesin. Ortalığı savaş alanına çevirenlerin birçoğu sermaye adamlarıdır. Yani işadamları! Dürüst ve ahlaklı iş adamlarını tenzih ederim. Sözüm meclisten dışarıdakilere!

Birkaç gün önce dünyayı karıştıran ünlü Yahudi iş adamlarının isimlerini açıklayan dünyaca ünlü tarih profesörü Marss’ın bu konuyla ilgili ifadeleri dudaklarımı uçuklattı. Söyleyecek söz bulamıyorum.Dünyanın her yerinde iktidarlar o Yahudi iş adamlarına çalışıyor. Bir şekilde kendilerine çalışacak adamları buluyorlarmış. Söze ne hacet, biz de onlar için canlarını verecek o kadar adam var ki!

Marss, dünyaya yetecek kadar Amerika’nın petrolü var, diyor. O zaman, Amerika’nın Ortadoğu’da ne işi var, diyeceksiniz değil mi? Dünya nüfusunun yüzde ikisine sahip İsrail’in emirlerini yerine getiriyorlar. Onlar, Amerika’da iktidarlar. Varilini iki dolara aldıkları petrolü, Çin’e 100 dolara satıyorlar, geliri de İsrail’e! Şimdi Amerika’da seçim var. Her iki güçlü adaya da, bir şekilde milyon dolarları veriyorlar. Seçim masraflarını üstleniyorlar. Hangisi gelirse gelsin, onların adamı olarak, onlara hizmet edecekler, onların sözünden çıkmayacaklar. Ve daha neler neler? Hepsini aklımda tutamadım.

Dünya da, söz sahibi olan Yahudiler, elbette her ülkede kendilerine çalışacak, ortalığı karıştır dediğinde karıştıracak, adamlar buluyorlar.

Bu zihniyet, nedense Yahudi olmayan iş adamına da yansıyor. Onun gibi düşünen, o niyetle iktidarın yanında olan, iktidarın etrafına kapak atan, kilit yerlere seçilen, muslukların başını tutan yerli iş adamları hiç eksik olmaz. O milletvekili olmasa da, adamını seçtirir. Gücüyle istediğini yaptırır. Hazine mallarını hesabına geçer de, kimsenin kılı bile duymaz.

Zavallı küçük esnaf,kıvranır, durur. Feryat figan eder, kimin umurunda!Öyle diyordu, bir işadamı dostum! “Bir yıldır, en sağlam firmaların çekleri dönüyor. Hani önceden çek dönse de, 10, 15 gün içinde çekin sahibi yine de açığını kapatır, ödemesini yapardı. Şimdi o durumda yok! ‘Ödeyemeyeceğim, takatim kesildi, bittim!’ diyor.Kurduğum şirketin hesabından şurada çalışanlar evlerine ekmek götürsün diye bir lira kasadan para almıyorum. Maaş alıyordum, şimdi almıyorum. Esnafın hâli perişan!” diyordu.Çok şey söyledi de, o tarih profesörünün dediğine yakın, hepsini aklımda tutamıyorum ki! Yani velhasıl esnaf dertli! Peki, esnafın hali perişan bizler ne durumdayız, soran var mı?

Biz emeklilere, promosyon verilecekti, hani ne oldu? Televizyonlarda konuşmacılar konuşma yaptı? Düşünceler ortaya sunuldu. Ağzımızı açtık, baktık. 900 liralar duyduk. Ne güzel, dedik. Birden sus pus edildi. Ses seda yok, bekliyoruz. Verilecek, ne kadar verilecek, kaç yıla bölünecek, belli değil! Ne hesaplar yaptık, o para için!

Sonra sigortacılarla anlaşılacaktı. Sigortalar indirilecekti. ‘Zorunlu sigorta!’ deniliyor ya, o iyileştirilecekti. Ne oldu? Aylarca ekranlarda konuşuldu. O da, unutuldu. Sigortayı delenler, haksız yere sigortadan para alanlar yüzünden, sigortacılarda sıkıntı yaşıyorlarmış. Haksızlık yapanın tepesine bin! Nasıl?

Geçenlerde, trafikte yaşadığımız sıkıntılardan bahsettiğim ‘Sopa çeken çekene!’ diye bir yazı yazmıştım.

Vatandaş, yaşadığı haksızlığa dayanamayıp, raconu kendi kesiyor. Sopasını çekiyor. Ertesi gün, televizyon haberlerine göz gezdiriyorum. Bir haber: “Gaziantep’te yol verme tartışmasıyla başlayan kavga ölümle bitti. Sürücülerden biri tabancasını çekiyor, diğer sürücüyü öldürüyor.” (07.06.2016)

Vatandaş, perişan! Maddi ve manevi sıkıntıları yüzündenkendi kanununu yürürlüğe koyuyor. Sonrası malum! İçler acısı bir tablo! Hayatta vuranı haklı görmem de, gelin görün ki; o da bir insan! Belki de, o gün çeki vardı, ödemek için çırpınıyordu. Alacağının peşindeydi. Bir anlık şok, ardından silahını çekmesi bir olmuştur.

Sen, oturduğun yerden sabır telkin ediyorsun, alacağın varsa; kanun var, nizam var, diyorsun. O derdini dinlediğim, işadamı diyor ki “Kanuna müracaat ettim. Verdim mahkemeye! Avukat filan tam 3 yıl sürdü. Şimdi de, hâkimin tayini çıktı, gidiyor. İşimiz yeni gelen hâkime kaldı. 3 yılda öyle sürerse, benim işyerimden eser kalmaz.” Dedi.

O esnafın hâlini benden iyi kimse anlayamaz. Aynı şey benim başıma geldi. Çarpıldım. Hukuk var, dedim. Avukatım var, dedim. Mahkeme, mahkeme… Tam 16 yıldır, sürüyor mu, sürmüyor mu, memleketten uzaktayım, takip edemiyorum. Bir iki defa avukattan sordum, o bile dosyasından haberdar değil! Dava düşmüş olabilir, dedi. Düşünebiliyor musunuz, avukat davanın düşüp, düşmediğinden habersiz!

Ben, bizzat yaşadığımdan, o iş adamına hak verdim. Ve anladım ki, esnafın hakikaten hâli perişan! Dinledim, dinledim, sabır diledim, iyi olacak dedim, ayrıldım yanından. Nasıl yardımcı olabilirim. Yazarak! Belki bir gören, duyan, işiten, okuyan olur. Doğru mu? 

 
Etiketler: Esnafın, Hâli, Perişan!, ,
Yorumlar
Diğer Yazılar
YAŞLILIKTA EŞE BAĞLILIK!
YANLIŞIM VAR MI?
PARDON!
OYUN MU OYNUYORUZ?
İSTANBUL’DA TERÖR: 44 ŞEHİT!
ÇOCUKLARINIZLA OYUN OYNAYIN?
CENNETTE Mİ YİYECEKSİN?
ÇOCUKLARIMIZA BEKLENİLENİ VEREMİYORUZ…
ARANAN OLMAK MI?
ANLAYIŞIM KITLAŞIYOR BAZEN!
ALINGANLIĞIM DUYGUSALLIĞIMDAN MI?
YENİDEN OKUMAK!
“YALAN MI?”
SORUN YOK!
NİYE OKUYORSUN?
HAYAT GÜLÜMSEDİĞİNDE GÜZELLEŞİR!
YERİM DAR!
ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN…
BİR ALIŞVERİŞİN ARDINDAN!
GÖKYÜZÜ KAÇ ÂLEMDEN BİRİ?
TERİ SOĞUMADAN VERİN!
ZOR OLANI YAPMAK!
NİÇİN BAKTIN BANA ÖYLE?
ABD’nin Yeni Başkanı TRUMP
GÜN GELECEK!
SANAYİYLE HISIM OLDUM!
BELEDİYE BİNASI DA DIŞARIYA TAŞINMALI
HER TARAFI İMAM HATİP YAPTILAR
KURBAN KESECEK MİSİN?
Denede Gör?
HATA MI, DEĞİL Mİ?
Gerçek Bir Kahraman Ömer Halisdemir
Bir Araya Gelmeyi Ne Kadar Özlemişiz
Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz’le Söyleşim
Yine Olsa Yine Yaparım…
Son Darbe!
DARBE YAPANLAR DARBE YEDİLER
Biz Ne Yapıyoruz?
Şehrin Mimarlarında,Yeni Rotam KOSGEB Müdürü Yurdun Yıldırım…
Sopa Çeken Çekene…
Şair Süleyman Kır ve İşletmecisi Olduğu Füruzan Konak!
Etik Değil!
Ayağımı Yerden Kessin!
Burdur’un Başkenti Bucak Belediye Başkanı’yla Tanışmam, Görüşmem ve Düşüncelerim…
Mekke Vakfında Veli Bilgiç’e ve Mahfuz Bey’e Veda Yemeği…
Vay Aydınlar Vay!
Beni Harput Kebap Salonu ve Ahıska Sofrası Yemek Kültürüyle Buluşturdu…
Sav Kasabası Belediye Başkanı Mustafa Avşar ve Sav’a Hizmetleri
Ayıdan Post, Moskof’tan Dost Olmaz
İklim Konferansı
G 20 Zirvesi… Öncesi ve Sonrası!
Dolandırıcılara Dikkat ve Uzun Zamandır Görmediğim İki Güzel Haslet!
Sandık Milet İradesinin Zaferidir
Deprem mi Oluyor?
Şehrin Mimarları
Susturun Silahları
Gülbirlik ve Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik –III-
Gül ve Bahar II
Isparta’da Gül ve Bahar… -I-
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
32
33
3
2
10
15
2
Medipol Başakşehir
30
25
3
3
9
15
3
Fenerbahçe
29
31
2
5
8
15
4
Göztepe
27
28
4
3
8
15
5
Beşiktaş
27
23
2
6
7
15
6
Kayserispor
27
23
2
6
7
15
7
Trabzonspor
25
31
4
4
7
15
8
Bursaspor
24
27
5
3
7
15
9
Sivasspor
22
20
7
1
7
15
10
Akhisarspor
19
20
6
4
5
15
11
Kasımpaşa
18
24
7
3
5
15
12
Alanyaspor
17
26
8
2
5
15
13
Yeni Malatyaspor
16
18
7
4
4
15
14
Osmanlıspor FK
14
22
9
2
4
15
15
Atiker Konyaspor
14
15
9
2
4
15
16
Antalyaspor
14
15
7
5
3
15
17
Gençlerbirliği
12
19
9
3
3
15
18
Kardemir Karabükspor
8
13
11
2
2
15
Arşiv