Yazı Detayı
08 Mart 2016 - Salı 15:37 Bu yazı 687 kez okundu
 
Mekke Vakfında Veli Bilgiç’e ve Mahfuz Bey’e Veda Yemeği…
 
 

Veli Bey, beni aradı. Emekli olacağı için bir veda yemeği tertiplendiğini söyledi. M. Ali Çelik’le beraber katılmamı teklif etti. Yer Mekke Vakfı.

Akşam yemeğinde kalabalık bir din görevlisi vardı. Tanıdık simalardan, Eski Müftü M. Emin Avcı, Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Ali İhsan Altınok, yeni Müftü Galip Bey, Mekke Vakfı Başkanı Halil İbrahim Ertuç Hoca’m, Müftü Yardımcısı Yasin Bey, yemekte karşı karşıya oturduğumuz işadamı Said Özdoğancı Bey, Diyanet-Sen Başkanı Osman Akçil Hoca’m ve daha nice tanıdık simalar… Tıklım tıklımdı yemek salonu.

Yemek sonrası camide kılınan yatsı namazından sonra bir salona geçildi. Konu veda idi. Haliyle eski müftülerden Osman Özdamar Bey’in sunumunda bir oturum tertiplendi. İlk söz, M. Ali Çelik’e verildi. Birkaç cümle bir şeyler söyledi. Emekli olacak olan Veli Bey’le ve aramızdan ayrılacak olan Mahfuz Bey’le ilgili anıları olanlar, kısa kıs anılarını sıraladılar.

Müftü yardımcı Mahfuz Bey’in, Burdur İlahiyat Fakültesine öğretim görevlisi olarak görevlendirilmesinden dolayı onunda bugünkü programda yer aldığını salonda öğrendim. İki ayrılış! İki müftü yardımcısından biri emekli oluyor, diğeri Burdur İlahiyat Fakültesine Öğretim Görevlisi olarak atanıyordu.

Veli Bilgiç Bey’i M. Ali Çelik’in vesilesiyle tanıdım. Eski müftünün emekli olduğu günlerden bir gündü. Yeni müftüye hayırlı olsun ziyaretine gittim. Eski müftü M. Emin Avcı Hoca’m henüz yeni ayrılmışlardı. Onun yanına çok sık giderdim. O sıcaklığı gördüğümdendi, yanına gidişim. Bir de, Veli Bilgiç’le tanışmam, ona sık sık gidişim aynı sıcak iklimde gerçekleşti. Ta ki, dün emeklilik kararını verdiği ana kadarda dostane ilişkilerimiz sürdü. Veli Bey, Elazığ Harput’ta katıldığı bir toplantı sonrası izlenimini anlatırdı hep! Elazığ insanındaki sıcakkanlılığı, dost canlısı olduklarını gördüğünü anlatarak başlayan muhabbetimiz bizi de bir şekilde birbirimize bağladı.

16 yıldır Isparta’dayım. Müftülükten eski müftüm M. Emin Avcı Bey’le, Veli Bilgiç Hoca’mın kitaplarımdan alarak, bana destek olmak istediklerini bizzat söylediklerinde böyle bir şeyle ilk defa karşılaştığımdan dolayı açıkçası şaşırmıştım. Kendi maaşlarından kitaplarımı alıp, orada yanlarına gelen misafirlerine hediye ediyorlardı.

M. Emin Hoca’yla geç tanıştık, erken ayrıldık. Onun akabinde Veli Hoca’yla olan münasebetim devam etti. Bu muhabbet ehli insanları birer birer kaybediyoruz. Kim yerlerini dolduracak, kime el verecekler bakalım.

Veli Bey, işine çok bağlı biriydi. Arada Kavaklı Camisinde öğle namazı sohbet sonrası beni ve M. Ali’yi oraya çağırır, çıkışta yemeğe götürürdü. Bazen konuştuğumuzda ‘Sen ne zaman dinleneceksin, şeker hastasısın ayrıca neden senelik iznin almıyorsun, hastaneye yatmıyorsun, acilen senin hastaneye yatman lazım’ dediğimde, verdiği cevap çok ilginçti. ‘Ben senelik izin kullandığımı hatırlamıyorum ki!’ derdi. Cami imamlarının iznine bakardı. Gelenlerden bir tek kişiyi geri çevirmezdi. Kendi izin kullanmayan adam, başkalarının izin kullanmasına da karşı gelmez, onları ret etmez, geri çevirmezdi. Mahfuz Bey’i de, birkaç kez Veli Bey’in odasına geldiğinde tanımıştım. Veli Bey, tanıştırmıştı. Çok sessiz sedasız, efendi, mütevazı biriydi. Söyleyeceğini söyler, hemen Veli Bey’den müsaade ister, yerine geçerdi. Her iki muhtereminde kalan ömürlerini sağlıklı bir şekilde geçirmesini dilerim. Allah, emekli olan Veli Bey’e, yeni göreve atanan Mahfuz Bey’e bundan sonraki yaşamlarında kolaylıklar ihsan etsin.

Yemekte tanıştığım Said Bey’e söylemiştim. Burada da, tekrar edeyim. Böylesi yetişmiş bilgili, tecrübeli emektarları kendi hâllerine bırakmamalı. Bunlardan çocuklarımız, hatta torunlarımız için faydalanmalıyız. Nasıl üniversite sınavlarına hazırlanan kızı oğlu için Matematik, Türkçe dersi saati 90 liraya alıyorsak, dini bilgilerimizi, ahlaki terbiyemizi öğrenmek içinde emekli olan bu güzel insanlardan ders alma yöntemini başlatmak lazım. Sen, ben çocuklarımıza veya torunlarımıza bir şey öğretemiyoruz. Şimdinin çocukları büyük adamlar gibi davranıyor. Onlar gibi tokalaşıyor. Aynen sarılıyor. El öpme yok! Eve misafir geliyor, çocuk önüne koyulan tabletle uğraşmaya devam ediyor. Dini bilgiden noksanlar! Bunları kaybetmemek adına paramızla hoca tutup, onları yetiştirmeliyiz. Paramızı hemen her şeye harcıyoruz; ama çocukların geleceğine harcamıyoruz. Gelecekleri tehlikeli!

Dinin dibine bomba koymuşlar. Osmanlı’yı yıkan zihniyet, hâlâ dine, diyanete, camiye, ibadete karşı! Onlar mücadelesini iyi yapıyor da, bizler ne yapıyoruz. Onları elimiz kolumuz bağlıymış gibi seyrediyoruz.

Elimizi kolumuzu bağlayan yok! Bir uyuşukluk, bir korkaklık var. Cesaretimizi yitirmişiz. Savaşsız düşmana teslim olmuş bir millet gibiyiz. Şehirler var. Modernizasyon altın çağını yaşıyor. Şehirleri dolduran kalabalıklar var. Kalabalıkları inançlı kılacak, şuur yok! İnsanlar var, taşıdıkları bedenlerde ruh yok! Ruhu yaşatacak iman, yok denecek kadar zayıf!

Gelin, çocuklarımızın selameti için emekli olan müftüleri, müftü yardımcılarını, diyanet görevlilerini kendi hâllerine bırakmayalım. Hele görev aşkıyla yanıp tutuşan Veli Bilgiç gibi değerli insanları geleceğimizin inşasında görevlendirelim.

Doğru mu?  

 
Etiketler: Mekke, Vakfında, Veli, Bilgiç’e, ve, Mahfuz, Bey’e, Veda, Yemeği…, ,
Yorumlar
Diğer Yazılar
YAŞLILIKTA EŞE BAĞLILIK!
YANLIŞIM VAR MI?
PARDON!
OYUN MU OYNUYORUZ?
İSTANBUL’DA TERÖR: 44 ŞEHİT!
ÇOCUKLARINIZLA OYUN OYNAYIN?
CENNETTE Mİ YİYECEKSİN?
ÇOCUKLARIMIZA BEKLENİLENİ VEREMİYORUZ…
ARANAN OLMAK MI?
ANLAYIŞIM KITLAŞIYOR BAZEN!
ALINGANLIĞIM DUYGUSALLIĞIMDAN MI?
YENİDEN OKUMAK!
“YALAN MI?”
SORUN YOK!
NİYE OKUYORSUN?
HAYAT GÜLÜMSEDİĞİNDE GÜZELLEŞİR!
YERİM DAR!
ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN…
BİR ALIŞVERİŞİN ARDINDAN!
GÖKYÜZÜ KAÇ ÂLEMDEN BİRİ?
TERİ SOĞUMADAN VERİN!
ZOR OLANI YAPMAK!
NİÇİN BAKTIN BANA ÖYLE?
ABD’nin Yeni Başkanı TRUMP
GÜN GELECEK!
SANAYİYLE HISIM OLDUM!
BELEDİYE BİNASI DA DIŞARIYA TAŞINMALI
HER TARAFI İMAM HATİP YAPTILAR
KURBAN KESECEK MİSİN?
Denede Gör?
HATA MI, DEĞİL Mİ?
Gerçek Bir Kahraman Ömer Halisdemir
Bir Araya Gelmeyi Ne Kadar Özlemişiz
Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz’le Söyleşim
Yine Olsa Yine Yaparım…
Son Darbe!
DARBE YAPANLAR DARBE YEDİLER
Biz Ne Yapıyoruz?
Esnafın Hâli Perişan!
Şehrin Mimarlarında,Yeni Rotam KOSGEB Müdürü Yurdun Yıldırım…
Sopa Çeken Çekene…
Şair Süleyman Kır ve İşletmecisi Olduğu Füruzan Konak!
Etik Değil!
Ayağımı Yerden Kessin!
Burdur’un Başkenti Bucak Belediye Başkanı’yla Tanışmam, Görüşmem ve Düşüncelerim…
Vay Aydınlar Vay!
Beni Harput Kebap Salonu ve Ahıska Sofrası Yemek Kültürüyle Buluşturdu…
Sav Kasabası Belediye Başkanı Mustafa Avşar ve Sav’a Hizmetleri
Ayıdan Post, Moskof’tan Dost Olmaz
İklim Konferansı
G 20 Zirvesi… Öncesi ve Sonrası!
Dolandırıcılara Dikkat ve Uzun Zamandır Görmediğim İki Güzel Haslet!
Sandık Milet İradesinin Zaferidir
Deprem mi Oluyor?
Şehrin Mimarları
Susturun Silahları
Gülbirlik ve Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik –III-
Gül ve Bahar II
Isparta’da Gül ve Bahar… -I-
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
36
31
3
3
11
17
2
Galatasaray
35
37
4
2
11
17
3
Fenerbahçe
33
34
2
6
9
17
4
Göztepe
30
30
5
3
9
17
5
Beşiktaş
30
29
3
6
8
17
6
Kayserispor
30
25
3
6
8
17
7
Trabzonspor
29
33
4
5
8
17
8
Sivasspor
26
23
7
2
8
17
9
Bursaspor
25
28
6
4
7
17
10
Yeni Malatyaspor
22
21
7
4
6
17
11
Kasımpaşa
19
25
8
4
5
17
12
Akhisarspor
19
22
8
4
5
17
13
Alanyaspor
18
28
9
3
5
17
14
Osmanlıspor FK
17
26
10
2
5
17
15
Antalyaspor
17
19
8
5
4
17
16
Atiker Konyaspor
15
16
10
3
4
17
17
Gençlerbirliği
14
20
9
5
3
17
18
Kardemir Karabükspor
9
14
12
3
2
17
Arşiv