Yazı Detayı
12 Ağustos 2016 - Cuma 17:28 Bu yazı 242 kez okundu
 
Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz’le Söyleşim
 
 

Hemen hemen iki üç haftadır, Burdur’un ilçelerini dolaşıyoruz. Yöresel tarihi ve kültürel harita yapan arkadaşım Mehmet Ali Çelik kendi haritasının sunumunu yaparken; ben de, mevcut kitaplarımı tanıtıyor, belediyelerin kültürel hizmetlerinin arasına kitabı eklemeye çalışıyorum.

Bundan önceki aylarda en az 3, 5 defa gittiğimiz Bucak; bugünlerde dolaştığımız, Yeşilova, Gölhisar, Ağlasun, Çavdır, Kemer, Altınyayla, Karamanlı ve Tefenni’yi birkaç kez turladım. Akdeniz’in bitkisel örtüsüyle örtülü Burdur ve ilçelerindeki yeşillik göz kamaştırıyor. Hele Altınyayla bu konuda bir numara!

Tefenni ve Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz’den başlayacağım. İlla kalemime ilham olacak, beni etkisi altına alacak, beni yazmaya itecek, bir teşvik unsuru olacak ki; yazayım. Yoksa yazamıyorum. Birçok ilçe ismi sıraladım ve siz niye öncelikli Tefenni diyeceksiniz? Tefenni’deki güzellik, Ümit Alagöz’ün beni etkileyen yanıydı.

Genç bir belediye başkanı… 2014 yerel seçimlerde, seçimi kazanmış, bir gurbetçi çocuğu… O yurt dışını daha çocukken tercih etmemiş, örf ve âdetlerden, gelenek ve göreneklerden kopuk olmasın diye ‘ilkokulu memleketimde okuyacağım’ demiş. O çocuk yaşta, dediğini yapmış. Memleket sevdası, ona hizmet aşkını aşılamış. Siyasete atılmış, ilçesinde yaptığı siyasi faaliyetler ve sonrası belediye seçimi, ‘2014 Allah nasip etti, ilçem tercih etti, başkan oldum.’ Diyor. Bu genç adama güvenmiş, seçmiş Tefenniniler.

Belediyeler, ateşten birer gömlek gibidir. O gömleği, her babayiğit tercih etmez. Hele bir yerde, borç yığını varsa; o yer icralıksa, maaşlarını alamayan belediye çalışanları, iş makinelerini haciz ettirmişse, oraya kimse kolay kolay talip olmaz. Ümit Alagöz, talip olmuş; her bir şeyin üstesinden Allah’ın izniyle gelmiş, sonra sırasıyla projelerini işleme koymaya başlamış.

Ben insanın insanlığına bakıyorum. Hizmet nasılsa bir şekilde olur. Belediyelerin yapması gereken alt ve üst yapı hizmetleri zaten zorunludur. Bunları yapmayan hayatta ikinci dönem seçilemez. Bu yörede, halk inandığının arkasından 3 dönem gidiyor, onu yarı yolda bırakmıyor, yine seçiyor; hatta bir ilçede, başkanları için ‘4. Dönemde istiyoruz.’ Diyorlardı. Bunlar güzel şeyler işte! Ümit Alagöz’de tekrar seçilecek başkanlardan biri olacak gibi!

Genel düşüncelerden sıyrılıp, Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz’ün hizmetlerine bir bakalım. Neler yapmış? “Tören Alanı, Toki 2, Kilit taş, Kocapınar Parkı, Kır Düğün Alanı, Peintbool Sahası, Dere Islahı, Alt Yapı Çalışmaları, GES Güneş Enerji Sistemi, Hazır Beton Santrali, Yürüyüş ve Bisiklet Yolu ve Tefenni Otogarı…” 2,5 yıla sığdırılanlar. Kimisi bitmiş, kimisi de programa alınmış, proje onaylanmış, ihale aşamasında… Tefenni için hayırlı olur, inşallah.

Ben, işin bu yanında değilim, demiştim. Bunlar bir şekilde olur. Benim aradığım ne? Oraya geldim nihayet! Bir ilçeye gittiğimde, o ilçenin belediye başkanı beni veya ziyaretine gelenleri ne kadar sıcak karşılıyorsa; sonrası, ilçede bana o kadar sıcak geliyor. O ilçeye ve başkana gönülden bir bağlılığım oluyor. Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz’ü de öyle gördüm ki, 5600 nüfuslu ilçeyi bir anda kucaklayacağım, geldi.

Kitabımı kendilerine hediye etmiştim. Okuyamamıştı. Onca işin arasında kitabımı okumaya fırsat bulamamıştı; ama, benim kendisine basın sorumlusu İsa Bey’le aramızda geçen konuşmayı anlattığımda, ‘O, öyle demişse tamamdır.’ Dedi. Benden, 300 kitap alarak o ilçe başkanlarının arasında, bir ilk olma unvanını da, kazanmış oldu. Bu sponsorluk, birazda personel başkan ilişkisiyle gerçekleşti. Personeline duyduğu güveni, o insana verdiği her görevi layıkıyla yapması demektir. Genç, enerjik, dinamik ve sempatik başkan Ümit Alagöz, genç personeliyle diyalog kurmakta da başarılı… Bunu bir vesile gözlemledim.

Biz görüşmek üzere beklerken, hakkında yapılan bir röportaja gözüm ilişmişti. Orada öğrencilere yönelik bir faaliyetini okudum. Meslek Yüksek Okulu Öğrencilerinin ilçeye geldiklerinde kayıt yapmak için okula girdikleri, ilçeyi dolaştıktan sonra kayıt yapmaktan vazgeçerek, ayrıldıklarını tespit etmiş. Bu durum, kendisini bayağı müteessir etmiş. Hemen harekete geçmiş, bir Paintball Sahası yaptırmış. Kayıt sildiren öğrenci sayısını 6, 7’ye düşürmüş. Bir eğitimci yazar olarak, insana yönelik; insanı anlattığım kitaplarımın bu cephede faydalı olacağını düşünüyorum.                                              

Eskiden, belediye başkanları; yaşlı başlı, kelli felli, devletten emeklilerden yani bürokrattan seçilirdi. Şimdilerde şartlar değişti. Gençler, gençliğini, aktifliğini, işe katıyor; iş hacmi, yoğunluk, yorgunluk filan bilinmiyor. Bu gezilerimde, gittiğim, kendileriyle tanıştığım, birçok başkan “Bana 24 saat yetmiyor.” Dedi. Bu söz, onların çok çalıştığını gösteriyor. 24 saatin yetmediği başkanlardan biri de, Ümit Alagöz.

Tabii, yaşlı başlı, 2, 3 dönemlik başkanlar yok mu? Var elbette! Onların hakkını da, yemeyelim. Çalıştıklarındandır ki, seviliyorlar ve yeniden seçiliyorlar. Millet çalışanı biliyor. Kimi seçeceğini iyi biliyor. Belediye başkanlığı seçimlerinde, genellikle şahsa oy veriliyor. Görülen o ki, Tefennili de şahısta karar kılmış ve tercihini Ümit Alagöz’den yana yapmış.

Başkanla, yaptığı veya yapmayı düşündüğü projeler üzerinde hiç konuşmadım. Onları yayımlayan dergiler ve basın bültenlerinden ve de basın sorumlusu İsa Bey’den sorarak, öğrendim. Not aldım.  Yukarıda mevzubahis olduğunda, birer birer satırlara aktardım. Bunlar zorunlu ve mecburi hizmetlerdir. Her belediye veya her başkan yapmak zorundadır. Yapmazsa, seçim zamanı sandıkta millet hesabını keser.

Ben, gönül adamıyım. Gönül yanına bakarım. Gönül yanına bakış, görevde gönüllülük her şeyin başında geliyor. Bu gönül bağı veya bağlılığı, görev aşkı oluşturuyor. Görev aşkı beraberinde, ilçesine bağımlılığı getiriyor. Bu aşk, Ümit Başkanla ilçeyi birleştirmiş, bütünleştirmiş.

Öyle ki, başkanla konuştuktan sonra daha yakın mercekle ve daha çıplak bir gözle etrafıma baktım. Belediye binasını, hemen belediyenin yan cephesindeki camiyi ve karşı cephesindeki Kocapınar Parkını gördüm. O yeşille boyanmış parktan, o kadar etkilendim ki, ilçede kaldığımız sürede 2, 3 defa orada zaman geçirdim. Dinlendim. Bu projenin mimarı insan, projeden faydalanan insan! Yapan insan, yapılan insan! ‘Her şey insan için…’ denilir ya, aynen öyle.

Tefenni’yle özdeşleşmiş Barutlusu var. İlk ziyaretimizde, birer damacana su almayı da ihmal etmedik. Böbrek taşı düşüren bir suymuş, Barutlusu! Şişelenip, pazarlanabilir.

İkinci gidişimizde de, Tefenni Villas’ı gördük. Çok büyük bir yatırım. Tatil yeri! At çiftliği arasında villalar. Hele yeşillik arasında kaybolmamak mümkün değil! Tefenni’ye damgasını vurmuş bir yer! Gidip görmelisiniz?

Tefenni Belediyesi’nin, o yörede görmediğim bir farklı artısı daha vardı. Belediye Oteli. Karamanlı’da işimiz uzayınca, 7 km. olan Tefenni’ye döndük ve otelde belediyenin misafiri olduk. Başkana buradan teşekkür ediyorum.  

Böyle deyince, aklıma Tefenni’ye gittiğinizde, görmeden dönmeyeceğiniz, güzelliklerle sözümü bağlayayım.

Bunları yapmadan:

Barutlusu’dan içmeden,

Asırlık Geleneksel Yunum Şenliklerine katılmadan,

Kocapınar’da gölgelenmeden,

Bezirgan Yaylasına uğramadan,

Tefenni Villas’ta tatil yapmadan,

Barutlusu Parkta mola vermeden,

                                Tefenni’den dönmeyin.

Benim gördüklerim bunlar! Benim gördüklerime az diyenlerde olabilir, çok diyenlerde olabilir. Görmektir önemli olan… Gidersin, görürsün; gidersin, göremezsin.

Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz’e başarılar dileyerek yazıma son noktayı koyuyorum.

 
Etiketler: Tefenni, Belediye, Başkanı, Ümit, Alagöz’le, Söyleşim,
Yorumlar
Diğer Yazılar
YAŞLILIKTA EŞE BAĞLILIK!
YANLIŞIM VAR MI?
PARDON!
OYUN MU OYNUYORUZ?
İSTANBUL’DA TERÖR: 44 ŞEHİT!
ÇOCUKLARINIZLA OYUN OYNAYIN?
CENNETTE Mİ YİYECEKSİN?
ÇOCUKLARIMIZA BEKLENİLENİ VEREMİYORUZ…
ARANAN OLMAK MI?
ANLAYIŞIM KITLAŞIYOR BAZEN!
ALINGANLIĞIM DUYGUSALLIĞIMDAN MI?
YENİDEN OKUMAK!
“YALAN MI?”
SORUN YOK!
NİYE OKUYORSUN?
HAYAT GÜLÜMSEDİĞİNDE GÜZELLEŞİR!
YERİM DAR!
ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN…
BİR ALIŞVERİŞİN ARDINDAN!
GÖKYÜZÜ KAÇ ÂLEMDEN BİRİ?
TERİ SOĞUMADAN VERİN!
ZOR OLANI YAPMAK!
NİÇİN BAKTIN BANA ÖYLE?
ABD’nin Yeni Başkanı TRUMP
GÜN GELECEK!
SANAYİYLE HISIM OLDUM!
BELEDİYE BİNASI DA DIŞARIYA TAŞINMALI
HER TARAFI İMAM HATİP YAPTILAR
KURBAN KESECEK MİSİN?
Denede Gör?
HATA MI, DEĞİL Mİ?
Gerçek Bir Kahraman Ömer Halisdemir
Bir Araya Gelmeyi Ne Kadar Özlemişiz
Yine Olsa Yine Yaparım…
Son Darbe!
DARBE YAPANLAR DARBE YEDİLER
Biz Ne Yapıyoruz?
Esnafın Hâli Perişan!
Şehrin Mimarlarında,Yeni Rotam KOSGEB Müdürü Yurdun Yıldırım…
Sopa Çeken Çekene…
Şair Süleyman Kır ve İşletmecisi Olduğu Füruzan Konak!
Etik Değil!
Ayağımı Yerden Kessin!
Burdur’un Başkenti Bucak Belediye Başkanı’yla Tanışmam, Görüşmem ve Düşüncelerim…
Mekke Vakfında Veli Bilgiç’e ve Mahfuz Bey’e Veda Yemeği…
Vay Aydınlar Vay!
Beni Harput Kebap Salonu ve Ahıska Sofrası Yemek Kültürüyle Buluşturdu…
Sav Kasabası Belediye Başkanı Mustafa Avşar ve Sav’a Hizmetleri
Ayıdan Post, Moskof’tan Dost Olmaz
İklim Konferansı
G 20 Zirvesi… Öncesi ve Sonrası!
Dolandırıcılara Dikkat ve Uzun Zamandır Görmediğim İki Güzel Haslet!
Sandık Milet İradesinin Zaferidir
Deprem mi Oluyor?
Şehrin Mimarları
Susturun Silahları
Gülbirlik ve Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik –III-
Gül ve Bahar II
Isparta’da Gül ve Bahar… -I-
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
36
31
3
3
11
17
2
Galatasaray
35
37
4
2
11
17
3
Fenerbahçe
33
34
2
6
9
17
4
Göztepe
30
30
5
3
9
17
5
Beşiktaş
30
29
3
6
8
17
6
Kayserispor
30
25
3
6
8
17
7
Trabzonspor
29
33
4
5
8
17
8
Sivasspor
26
23
7
2
8
17
9
Bursaspor
25
28
6
4
7
17
10
Yeni Malatyaspor
22
21
7
4
6
17
11
Kasımpaşa
19
25
8
4
5
17
12
Akhisarspor
19
22
8
4
5
17
13
Alanyaspor
18
28
9
3
5
17
14
Osmanlıspor FK
17
26
10
2
5
17
15
Antalyaspor
17
19
8
5
4
17
16
Atiker Konyaspor
15
16
10
3
4
17
17
Gençlerbirliği
14
20
9
5
3
17
18
Kardemir Karabükspor
9
14
12
3
2
17
Arşiv