Yazı Detayı
10 Aralık 2016 - Cumartesi 14:47 Bu yazı 144 kez okundu
 
YENİDEN OKUMAK!
 
 

Çok eskiden okuduğum bir kitabı yeniden okuduğum zaman bazen daha önce okumamışım gibi geliyor; bazen de, iyi ki yeniden okuduğum için seviniyorum.

Bir defa okuduğum ve anlayamadığım o eski zamanla şimdiki dünyam farklı… Farklı ki, o kitabı okuduğum zaman o olgunlukta değildim.

Birkaç yıl önce okuduğum bir kitabı bile bugün okuduğumda yeniden okumanın ne kadar anlamlı olduğunu fark ediyorum. Dün yazarın fikirlerini gözetmeksizin okurken, bugün okuduğum yazarın dünya görüşüne, inancına ve hayatına bir bakıyorum. Hiçbir kitapta ve yazarında önyargılı davranmam. Ancak maddi ve manevi yapısını, onun yaşadığı zamanki şartları, imkânlarını, imkânsızlıklarını, aile yapısını, incelerim.

Nasıl ben inceliyorsam, sizlerde beni inceleyin. Okuyun. Yeniden okuyun. Fikir dünyama girin. Farkı fark etmenin yolu bu! Faydalı şeylerle karşılaşacaksınız, onları sizin bilgilerinize katacak, becerilerinizi artıracaksınız. Ta ki, sizin ilgi ve alâkanıza muhtaç olanlara benim düşüncelerimi aktarıncaya kadar okumaya devam edin.

Sanmayın boş lakırdı yapıyorum. Afaki şeylerle ne kendimi, ne de sizi meşgul ederim. Yazılarım ilk bakışta afaki gelebilir. Dikkatlice bakın. Tekrar tekrar okuyun. Yeniden okuyun. Dereden tepeden bahsetmediğimi sananlar yanılacaklar. İç dünyamda dolaşacak, içimdeki özü göreceksiniz. 3-5 dakika benle olun. Hepsi topu topu 3-5 dakika!

Ali Aygün “Yeniden okuyan, başka bir gözle bakabilmek için farklı bir kavrayış için aynı kitabı yeniden eline alabilen kişidir.” Der. O sebeple, yıllar önce okuduğum bir kitabı, bir farklılık tespit ederim düşüncesiyle yeniden okurum. Bugünkü bakış açımın daha farklı olması sebebiyle o gün göremediğim farklı şeyleri bugün görürüm der, sarılırım kitaba! Yeni bir şey görürüm. O yeni şey biter mi? Onun hemen ardında, çok daha güzel bir şey olduğunu yeniden okuduğumda ortaya çıkarırım. Görmediğim, fark etmediğim yerler var mı, diye göz gezdirdiğimde, o yeni şeylere rastlarım. Her ince ayrıntısına kadar okuduğum, not aldığım Cemil Meriç’in hemen hemen okuduğum bir kitabının yarısı kadar da özetini çıkardığımı bilirim. Bütün bunlara rağmen bazen bir yazarın yazısını okuduğumda, Cemil Meriç’ten almış olduğu bir cümleyi benim nasıl fark edemediğimi görürüm. Hemen her yazarın ayrı bir dünyası vardır. Dünyası dediğim, felekten kastım değil! Yaşadığımız dünya bir… Fikir dünyasıdır, kastım. O yüzdendir ki, o bir başka açıdan bakar, sen bir başka açıdan; o kendisine yakın olanı alır, sen kendine yakın olanı ve o yüzden de, onun gördüğünü sen, senin gördüğünü o fark edemez. Yazarların birbirine hep ihtiyacı vardır. Çoğu zaman birbirlerini tamamlayan olurlar. Bütün bunlar, her yeniden okuyuşta ortaya çıkar.

Hayatlarını merak ettiğim, denemeci, şair ve yazarların birçoklarının eserlerini birer birer buldum ve okudum. Çoğu ebediyete uğurlanmış yazarların yazdıkları arasına girdim, sırlarına vakıf oldum. Okudukça kendilerini tanıdım. İçinde bazen kendimi bulduğum bazen de o yazarın düşüncelerini benimsemediğim çok olmuştur. Kendisinden etkilendiğim ve gençken de kendisini hayranlıkla takip ettiğim, yazılarını okuduğum ünlü denemeci Cemil Meriç’in hayatımda, duygu ve düşüncelerimde, fikirlerimde yeri çok büyüktür. Her yeniden okuyuşumda, yeni bir yanını keşfetmişimdir.   

Daha da olacak gibi! Ancak şimdi seçerek okumaya özen gösteriyorum. Az çok kendilerini tanımak istediğim yazarları tanıdım. Kimisinin tek kitabıyla, kimisinin en az 5-6 kitabıyla kişiliğini, karakter yapısını, değer verdiği şeylerini tespite çalışmışımdır. Bu şeylerden çok yazı kabiliyetine bakmışımdır. Edebi yönüne, sanatına bakmışımdır. O kitabı veya yazarını beğenmişsem, onu elimin altında tutarım. O artık el kitabımdır, benim.

Yeniden okumak deyince Prof. Dr. Sadettin Ökten’in şu görüşlerine yer verelim. Sadettin Ökten “Benim bol bol okumaktan anladığım, seçerek, ama aynı seçilmiş kitabı hayatın farklı safhalarında okumak. Bir de güvendiğim eş ve dosttan kitap tavsiyesi almak. Şunu okudun mu, bak şu da var. Güvendiğim insanlara bana tavsiye edin, diyorum.” Der. Yaşım geçti, benden geçti, işim yoğun, demeyin. Okuyun. Yeniden okuyun. 

 
Etiketler: YENİDEN, OKUMAK!,
Yorumlar
Diğer Yazılar
YAŞLILIKTA EŞE BAĞLILIK!
YANLIŞIM VAR MI?
PARDON!
OYUN MU OYNUYORUZ?
İSTANBUL’DA TERÖR: 44 ŞEHİT!
ÇOCUKLARINIZLA OYUN OYNAYIN?
CENNETTE Mİ YİYECEKSİN?
ÇOCUKLARIMIZA BEKLENİLENİ VEREMİYORUZ…
ARANAN OLMAK MI?
ANLAYIŞIM KITLAŞIYOR BAZEN!
ALINGANLIĞIM DUYGUSALLIĞIMDAN MI?
“YALAN MI?”
SORUN YOK!
NİYE OKUYORSUN?
HAYAT GÜLÜMSEDİĞİNDE GÜZELLEŞİR!
YERİM DAR!
ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN…
BİR ALIŞVERİŞİN ARDINDAN!
GÖKYÜZÜ KAÇ ÂLEMDEN BİRİ?
TERİ SOĞUMADAN VERİN!
ZOR OLANI YAPMAK!
NİÇİN BAKTIN BANA ÖYLE?
ABD’nin Yeni Başkanı TRUMP
GÜN GELECEK!
SANAYİYLE HISIM OLDUM!
BELEDİYE BİNASI DA DIŞARIYA TAŞINMALI
HER TARAFI İMAM HATİP YAPTILAR
KURBAN KESECEK MİSİN?
Denede Gör?
HATA MI, DEĞİL Mİ?
Gerçek Bir Kahraman Ömer Halisdemir
Bir Araya Gelmeyi Ne Kadar Özlemişiz
Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz’le Söyleşim
Yine Olsa Yine Yaparım…
Son Darbe!
DARBE YAPANLAR DARBE YEDİLER
Biz Ne Yapıyoruz?
Esnafın Hâli Perişan!
Şehrin Mimarlarında,Yeni Rotam KOSGEB Müdürü Yurdun Yıldırım…
Sopa Çeken Çekene…
Şair Süleyman Kır ve İşletmecisi Olduğu Füruzan Konak!
Etik Değil!
Ayağımı Yerden Kessin!
Burdur’un Başkenti Bucak Belediye Başkanı’yla Tanışmam, Görüşmem ve Düşüncelerim…
Mekke Vakfında Veli Bilgiç’e ve Mahfuz Bey’e Veda Yemeği…
Vay Aydınlar Vay!
Beni Harput Kebap Salonu ve Ahıska Sofrası Yemek Kültürüyle Buluşturdu…
Sav Kasabası Belediye Başkanı Mustafa Avşar ve Sav’a Hizmetleri
Ayıdan Post, Moskof’tan Dost Olmaz
İklim Konferansı
G 20 Zirvesi… Öncesi ve Sonrası!
Dolandırıcılara Dikkat ve Uzun Zamandır Görmediğim İki Güzel Haslet!
Sandık Milet İradesinin Zaferidir
Deprem mi Oluyor?
Şehrin Mimarları
Susturun Silahları
Gülbirlik ve Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik –III-
Gül ve Bahar II
Isparta’da Gül ve Bahar… -I-
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
36
31
3
3
11
17
2
Galatasaray
35
37
4
2
11
17
3
Fenerbahçe
33
34
2
6
9
17
4
Göztepe
30
30
5
3
9
17
5
Beşiktaş
30
29
3
6
8
17
6
Kayserispor
30
25
3
6
8
17
7
Trabzonspor
29
33
4
5
8
17
8
Sivasspor
26
23
7
2
8
17
9
Bursaspor
25
28
6
4
7
17
10
Yeni Malatyaspor
22
21
7
4
6
17
11
Kasımpaşa
19
25
8
4
5
17
12
Akhisarspor
19
22
8
4
5
17
13
Alanyaspor
18
28
9
3
5
17
14
Osmanlıspor FK
17
26
10
2
5
17
15
Antalyaspor
17
19
8
5
4
17
16
Atiker Konyaspor
15
16
10
3
4
17
17
Gençlerbirliği
14
20
9
5
3
17
18
Kardemir Karabükspor
9
14
12
3
2
17
Arşiv